Mekke’nin Fethi Nedir? Mekke Fethi Önemi! Mekke’nin Fethi Ne Zaman? Mekke’nin Fethi 31 Aralık Mı?

Mekke’nin Fethi Nedir? Mekke Fethi Önemi! Mekke’nin Fethi Ne Zaman? Mekke’nin Fethi 31 Aralık Mı?
YAYIN TARİHİ: 31.12.2021 20:40:00

​Mekke'nin Fethi nedir? Mekke'nin Fethi ne zaman? Müslümanların, Kureyşliler'in elindeki Mekke'yi fethettiği bu mühim vakanın sene dönümü her yıl anılıyor. Bu tarihi olay, İslamiyet'in yayılması ve cahiliye devrinin sona ermesi yönünden büyük bir dikkate sahiptir. Peki, Mekke'nin Fethi ne zaman?

​Mekke’nin Fethi ne zaman? İslam alemi tarafından öneme sahip günlerden birisi olan Mekke’nin Fethi nedir? Mekke’nin Fethi anlamı arama motorlarında sorgulanan konulardan birisi oldu. Cahiliye döneminin son bulduğu bu önemli olayın sene dönümü her sene çeşitli etkinliklerle anılıyor. Peki, Mekke’nin Fethi ne zaman? Mekke’nin Fethi 31 Aralık mı?

MEKKE'NİN FETHİ NE ZAMAN?


Ülkemizde son senelerde Mekke'nin fetih tarihi on gün önceye çekilerek Miladi 31 Aralık/ 1 Ocak'ta kutlanmaya başlandı. Hz. Muhammed, Hicret'in 8. yılında, Ramazan ayının 13. günü, 10 bin bireylik bir ordu ile Medine'den çıktı. (4 Ocak 630) Hicri takvime göre 20 Ramazan'da (11 Ocak 630) ordusunu 4 kola ayırdı ve ordusuna hareket emri verdi ve Fetih Suresi'ni okuyarak Mekke'ye girdi.


Mekke'ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan'a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Sonrasında içinde 360 put tespit edilen Kâbe'ye yöneldi. İsra Suresi'nin 81. âyetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlar'la Kâbe'yi tavaf etti.

MEKKE FETHİ ÖNEMİ!


Mekke'nin fethine zemin hazırlayan gelişmeler, Mekkeli Kureyşlilerin müttefiki Beni Bekir Kabilesi'nin Hudeybiye Antlaşması'na aykırı hareket ederek Müslümanların himayesindeki Huzaa kabilesine saldırmasıyla başladı. Bu vaka üstüne Kureyşlilere haber gönderen Hazreti Muhammed, saldırıyı yapan kabileyle ittifakın sona erdirilmemesi halinde antlaşmanın sonlanacağını duyurdu. Hazreti Muhammed komutasındaki ordu, önerinin kabul edilmemesi üstüne 31 Aralık 629'da savaşa hazırlandı. Çatışmalarda Mekkelilerden 6 kişi öldü, Müslümanlardan ise 2 ya da 3 müslüman şehit oldu.

Mekke'nin fethini basitleştiren zemin Hudeybiye Antlaşması ile sağlandı. Bu antlaşma ile İslamiyet başka kabile, topluluk ile devletlere yayıldı ve Müslümanlar, Arap Yarımadası'nda bir güç olarak kabul edildi. Bölgede adil bir ekonomik düzenin kurulması hedefiyle kent ekonomisi geliştirildi ve ticari yönden kervan faaliyetlerine bağlılık ortadan kaldırıldı. İslamiyet'in yayılması, Mekke'de cahiliye devrinin sona ermesi ve bu sayede sıhhatli bir dini yaşama geçilmesi yönünden büyük ehemmiyet taşıyan fetih, kentte barış ve huzuru hakim kıldı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER