Soner Sarıkabadayı Çalıntı Şarkı Suçlamasından Yargılanacak
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Soner Sarıkabadayı Çalıntı Şarkı Suçlamasından Yargılanacak

MAGAZİN

6 Şubat 2021 Cumartesi 13:38:55

Soner Sarıkabadayı Çalıntı Şarkı Suçlamasından Yargılanacak

Ünlü şarkıcı ve söz yazarı Soner Sarıkabadayı’nın çalıntı şarkı olayı ile başı dertte. Şarkıcı Serdar Alaz, Sarıkabadayı’nın ‘Tarifi Zor’ adlı eserinin ‘Denge Şeve’ adlı parçasıyla aynı olduğunu ileri sürerek dava açtı. Alaz’ın şikayeti üzerine Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’nin Bilim Teknik Kurulu tarafından incelendi. Şarkı, Kurul, benzerliği tespit etti. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sarıkabadayı’ya mali ve manevi hakları ihlal suçundan dava açılmasına karar verdi.

Şarkıcı Serdar Alaz, Sarıkabadayı’nın ‘Tarifi Zor’ adlı eserinin bir bölümünün, kendi bestesi ‘Denge Şeve’yle aynı melodiye sahip olduğunu ileri sürerek dava açtı. Şarkıcı Serdar Alaz, geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu.

Alaz, yayınladığı şarkıdan tam bir yıl sonra Sarıkabadayı’nın ‘Tarifi Zor’ isimli eserini yayınlandığını ifade erderken, Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ne (MSG) başvurduğunu açıkladı. Alaz, Bilim Teknik Kurulu tarafından eserlerin incelendiğini, kurul kararında iki eserin giriş müziklerinin iki ölçüsünün benzerlik gösterdiğinin tespit edildiğini belirtti.

HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Soruşturma sonunda Soner Sarıkabadayı hakkında işleme ve umuma iletme haklarını ihlal ederek ‘mali ve manevi hakları ihlal’ suçunu işlediği gerekçesiyle dava açıldı. Sarıkabadayı, ‘Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefet suçundan önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

SUÇLAMAYI REDDETTi

İfadesi alınan Sarıkabadayı; şikayetçiyi tanımadığını, ‘Tarifi Zor’ isimli eserini 2017 yılının başlarında bestelediğini, 2018 yılında yayınladığını, MSG’nin vermiş olduğu Bilim Teknik Kurulu raporuna itiraz ettiğini söyledi. Her iki eser arasında bir benzerlik olmadığını, nasıl böyle bir rapor verildiğini anlamadığını açıklayan Sarıkabadayı, suçlamayı reddetti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı