Maaşlar Ters Düz! Asgari Ücretle Başladı Cepler Doldu Basına Sızdı! Ek Zam Tutarı, AGİ, Ek Ödeme...

Maaşlar Ters Düz! Asgari Ücretle Başladı Cepler Doldu Basına Sızdı! Ek Zam Tutarı, AGİ, Ek Ödeme...
YAYIN TARİHİ: 17.12.2021 09:55:00

2022 yılı asgari ücret miktarı açıklandı. Öğle saatlerinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücretin 4253 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Asgari ücret bilmecesi sona erdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün son kez toplandı ve zam oranı üzerinde uzlaşma sağladı. 6 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Buna göre, asgari ücret yüzde 50 zamlanarak 4253 TL’ye çıkarıldı.

Maaşlar Ters Düz! Asgari Ücretle Başladı Cepler Doldu Basına Sızdı! Ek Zam Tutarı, AGİ, Ek Ödeme... Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu miktarın en düşük miktar olduğunu belirterek, kişinin evli olması ve çocuk sayısına göre de miktarın artacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamada, kurdaki dalgalanmalardan dolayı meydana gelen belirsizliğe de en kısa sürede son verilmesi konusunda kararlı olunduğunun altını çizdi. Gelir Vergisi ve Damga Vergisi Kaldırıldı

Yeni yılda uygulanacak asgari ücretle ilgili olarak önemli bir gelişme daha yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında gelir vergisi ve damga vergisinin asgari ücretten kaldırıldığını dile getirdi. 2022 yılında işverenin cebinden 450 TL daha az çıkmış olacak. 

Asgari Geçim İndiriminde Artış 

Asgari ücretteki artış evde bakım maaşı, işsizlik maaşı gibi pek çok kalemde artış yaşanmasına neden oluyor. Artış yaşanan kalemlerden en önemlilerinin başında asgari geçim indirimi geliyor. 


Bekar bir kişi 2021 yılında 268 TL AGİ alırken, 2022 yılında 450 TL AGİ alacak.
Eşi çalışmayan ve 1 çocuklu kişi, 2021 yılında 362 TL alırken, yeni yılda 506 TL alacak. Bu miktar 2 çocuklu bir çalışan için 562 TL’ye, 3 çocuklu bir çalışan içinse 638 TL’ye yükselecek. 

Eşi çalışan ve çocuğu olmayan kişi 375 TL AGİ alacak, 1 çocuklu çalışan 431 TL, 2 çocuklu çalışan 487 TL, 3 çocuklu çalışan 562 TL’lik indirimden yararlanacak. Enflasyon Üzerinde Artış

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı yüzde 21 düzeyindeydi. Lakin hissedilen enflasyonun bu oranın çok daha üzerinde olduğu ifade ediliyordu. Yeni yılda uygulanacak asgari ücret yüzde 50 oranında artırılarak 4253 TL’ye yükselti ve enflasyon üzerinde bir artış yaşandı. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER