Kuyumcular Şaşkın Altın Fiyatı İnme Sebebi Oldu! Altın Fiyatı Artacak Mı Düşecek mi? O Tarihe Dikkat

Kuyumcular Şaşkın Altın Fiyatı İnme Sebebi Oldu! Altın Fiyatı Artacak Mı Düşecek mi? O Tarihe Dikkat
YAYIN TARİHİ: 29.12.2021 11:46:00

Döviz kurlarında son dönemde yaşanan gelişmelere paralel olarak altın fiyatlarında da dalgalı seyrin devam ettiği görülmekte. Altın fiyatları USD ve EUR gibi döviz cinsleri ile birebir ilişkide olduğundan dövizde yaşanan gelişmeler altın fiyatlarını da etkilemektedir.

Altın fiyatlarında aralık ayının başında yaşanılan olağanüstü artışlardan sonra müdahale ile birlikte USD seyrinde yaşanan düşüşle birlikte altın fiyatlarında da gerileme gözlenmiş idi. Geçtiğimiz hafta içerisinde 1800 dolar seviyesinde olan ONS altın fiyatı salı günü biraz daha düşerek 1785 dolara inmiş idi. Daha sonra yükselerek 1805 ONS seviyesine gelen ONS altın fiyatı yazımız tarihi itibari ile 1811 seviyesine yükselmiş durumda. Bu yükselişte an itibari ile dolar kurunda bugün yaşanan yükseliş de etkili olmuş olup ONS altın fiyatlarında gelecek sene içerisinde yükseliş trendinin devam edeceğine dair yorumlar mevcuttur.Altın fiyatlarında ONS altın değerinin henüz istenilen seviyede olmadığını yorumlayan ekonomistlerden bazıları altının bu seyirlerinin özellikle dövizden çıkan yatırımcılar için alım fırsatı olarak değerlendirebileceğine dair yorumlamalar da yapmaktadır.
Bugün itibari ile 22 ayar bilezikte gelinen nokta 646 TL satış fiyatı, gram altında ise 675 TL kritik seviyeler olarak gözlenmekte. Geçtiğimiz hafta sonunu 638 TL olarak kapatan gram altın fiyatları bu haftaya dövizde ki hafif kıpırdanışla birlikte yükseliş trendi ile başlamış durumda. ONS altın fiyatı geçtiğimiz ayların en yüksek değerine ulaşmışken altının seyri konusunda özellikle altın yatırımcıları yakından takip ederek gündemi izliyorlar. 2022 yılının altın seyri konusunda hareketli bir yıl olması herkes tarafından beklenmektedir.Altın fiyatları ABD'de yaşanan resesyon beklentisi ile birlikte de artışa geçmiş olup FED 'in 2022 yılı içerisinde en az üç defa faiz artışına gidebileceğini açıklaması ile birlikte hareketliliğini sürdürmektedir. Bazı yabancı yatırımcılar altının ONS fiyatında önümüzdeki sene ciddi artışlar oluşabileceğini iletmiş olup altın seyri konusunda küresel boyutta gelişmeler merak ederek incelenmektedir.

CANLI ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR