Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır? Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hangi Bankalarda?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır? Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hangi Bankalarda?
YAYIN TARİHİ: 22.12.2021 10:00:00

Hazine ve Maliye Bakanlığı doğrultusundan belirtiler yeni ürüne göre; birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlar kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmayacak. Kur değişim seviyesi kıyaslanarak açılan hesaplar aradaki farktan nemalandırılacak. Hesaplar 3 aydan 12 aya kadar vadelerle açılabilecek. Peki; Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı hangi bankalarda?

Kur korumalı TL vadeli mevduat hangi bankalarda? Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı nasıl açılır? Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın duyurduğu yeni ürüne göre; yatırımcıların döviz kurları karşısında mağdur olmaması amacıyla yeni hesaplamalar yapılacak. Merkez Bankası doğrultusundan açıklanacak döviz alış kuruyla, kur değişiminin faiz seviyesi üstünde kalması durumunda oluşacak fark müşterinin TL hesabına yatırılacak. Sonuç olarak  para korunmuş olacak..

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Hesaplama


 

KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT HESABI NEDİR?


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dövize endeksli Türk Lirası mevduatları ile alakalı yeni düzenlemelerin ayrıntılarını açıkladı.

İşte açıklama:

"Birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşlarımızın kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması amacıyla Sn. Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" ürünü döneme alınmıştır.

Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üstünde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim seviyesi kıyaslanacak; yüksek olan miktar üstünden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları amacıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00'de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.


Kur farkı hesaplamaları amacıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00'de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

TL mevduatında yeni düzenleme

TÜSİAD sessizliğe gömüldü

Dolardaki düşüş fiyatlara ne vakit yandır?

Akaryakıt fiyatları düşecek mi?

Davul zurna ile dolar yaktılar


KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT HANGİ BANKALARDA?


Vade sonucunda kur değişiminin faiz seviyesi üstünde kalması durumunda meydana gelebilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; en az  faiz seviyesi TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.

Sisteme isteyen her banka katılabilecektir,

Vadeden evvel hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üstünden hesap bakiyesi güncellenecektir.


Öte yandan söz hususu ürünün Katılım Bankacılığı'nda da uygulanması hususu ile ilgili çalışmalar sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı"

12 AY VADELİ HESAP AÇTINIZ...

Mevduat hesabına  misal vermek gerekirse, bankaya  dövize endeksli hesap açıldığını varsayalım.

Bu hesaba 12 ay vadeli 150 bin lira yatırdığımızı düşünelim.

12 aylık hesabın getirisi de 10 bin TL olduğunu düşünürsek; hesabın açıldığı tarihte kura bakılacak ve daha sonra 12 ay sonra tekrardan kura bakılacak.

100 bin TL vade sonucunda stopaj kesintisi de olmadığı amacıyla de mevduat hesabı 115 bin TL olarak ele alınacak.

Aynı anda, 150 bin liranın dövize göre de hesabı yapılacak

HESABIN DÖVİZ GETİRİSİ VAR MI DİYE BAKILACAK

12 ay sonra hesabın döviz olarak getirisi 5 bin TL'nin altında ise hesap sahibine rastgele bir ödeme yapılmayacak ve hesap sahibinin 155 bin TL'si olacak.

Ancak döviz getirisi misal olarak 12 ay içerisinde 10 bin lira olarak gerçekleşmişse, aradaki 5 bin lira, hesap sahibine ödenerek 110 bin lira paraya dönüşmüş olacak.


 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER