Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? İşte 100.000 TL 3 Ay, 6 Ay 9 Ay Ve 12 Ay Hesaplama İşlemleri

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? İşte 100.000 TL 3 Ay, 6 Ay 9 Ay Ve 12 Ay Hesaplama İşlemleri
YAYIN TARİHİ: 22.12.2021 09:58:00

Kur Korumalı TL Mevduat hesabı nedir? Nasıl kullanılacak? Bu sistem nasıl işleyecek? Bu hesabı hangi bankalarda açabileceksiniz? İşte 100.000 TL 3 ay, 6 ay 9 ay ve 12 ay hesaplama işlemleri

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından piyasalar tepetaklak oldu. Yapılan açıklamanın ardından günlerdir sert bir şekilde yükselişe devam eden dolar da sert bir düşüş yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabından bahsederek yeni bir döneme geçilmiş oldu. Herkes bu açıklamanın ardından detayları merak ederken, bu sistemin TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak. İşte  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı detayları nelerdir?

100.000 TL 3 AY, 6 AY 9 AY VE 12 AY HESAPLAMA İŞLEMLERİ
KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT HESABI SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK

Yeni hesap hakkında tü detaylar merak edilirken, sadece gerçek kişiler Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı açtırabileceklerdir. Bu yeni hesabın faizi en az Merkez Bankası politika faizi kadar olabilecektir. Hesabınızın vadesi dolduğunda elde ettiğiniz faiz geliri ile vade boyunca kur değişimi oranı karşılaştırılacaktır. Karşılaştırmanın ardından hangisi daha yüksek ise o uygulanacaktır ve nema verilecektir. Ayrıca, vadenin sonunda da kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması durumunda, oluşabilecek fark TL olarak hesabınıza yansıtılacaktır. Bu hesaptaki gelirden stopaj kesintisi yapılmayacaktır.

 Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabını kişiler, 3,6,9 ve 12 ay vade seçenekleri ile hesap açabileceksiniz. Seçtiğiniz vadenizden önce hesabınızı bozmanız durumunda bu hak kaybedilecektir ve hesap vadesiz hesaba dönüşecektir.Buna göre hesabın açılmış olduğu tarihteki TCMB kuru ile hesabınızın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT AÇIKLAMASI!

Yapılan açıklamanın ardından gündeme gelen kur korumalı TL mevduat hesabının devreye alındığı açıklanarak,  "Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00'de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır.

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır" ifadelerine yer verilmiştir.


KUR KORUMALI TL MEVDUAT HESABINA HER BANKA KATILABİLECEK!

Yeni sisteme isteyen her bankanın katılabileceği açıklanırken;

"Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı'nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir." açıklaması yapılmıştır. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER