Kültür ve Turizm Bakanlığı Memur Alımı Müjdesi! Başvurular Nereden Yapılacak? Şartları Nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Memur Alımı Müjdesi! Başvurular Nereden Yapılacak? Şartları Nedir?
YAYIN TARİHİ: 11.05.2021 15:53:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı memur alımı hangi branşlarda olacak? Başvurular nereden ve nasıl yapılacak? Kaç memur olacak? Şartları nelerdir? İşte detaylar...

Son Dakika haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından önemli açıklama geldi. Yapılan açıklamada vatandaşa müjdeli haber geldi. Sağlık Bakanlığı bünyesine 700 memur alacağını duyurdu. Yapılan açıklamada alınacak memurların branşları ve şartları da açıklandı. Yapılan açıklamada ya göre memur alımı için KPSS puanı da açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından vatandaş tarafından alıma dair detaylar açıklandı. Memur alımı hangi branşlarda yapılacak? KPSS puanı kaç olacak? Şartları neler?

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN 700 MEMUR ALINACAK!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020 yılında yapılan açıklama kapsamında 700 Memur alımı yapılacağı açıklaması yapılmıştı. Adaylar yapılan açıklamanın ardından uzun süredir beklemeleri üzerine normalleşme süreci ile başvuruların başlaması beklenmektedir. Bu karar kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı tarafından 2020 Kasım ayında alıma dair açıklamada bulunmuştu. Sözü edilen açıklamaya göre;

"2020'de Covid-19 salgınına yönelik tedbirlere rağmen arkeolojik kazı ve yüzey araştırması sayısı 500'ü aşmıştır. Bakanlığımız ve bağlı kurumlarımızın destekleri ile 2019 yılında başlatılan 12 aylık kazı programına dahil olan kazı başkanlığı sayısı bu yıl 3 kat artırılarak 20'den 62'ye çıkarılmıştır. 2021 yılında kalanları dahil ederek bu sayıyı 125'e çıkarmayı hedefliyoruz.

Yıl boyu süren kazılar kapsamında 2019'da ilave 100 arkeolog, sanat tarihçi ve restoratör istihdam edilmiş olup 2020 yılında da arkeolog, sanat tarihçi ve restoratör unvanlarında 248 ilave personel istihdam edilecektir. Bunlarla ilgili gerekli başvurular sitelerimizde açıklandı. Beklenti vardı, arkeologlarımız özellikle, başvurularını hızlı şekilde yapabilirler."
açıklaması yapılmıştır.

MEMUR ALIMI HANGİ KADROLARA ALINACAK?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da Bakan Mehmet Nuri Ersoy yaptığı açıklamaya göre Arkeologlar, Sanat Tarihçileri ve Restoratör pozisyonlarına 700 kişilik boş kadro ile memur alımı yapılacağı açıklaması yapılmıştır. Bakan Nuri Ersoy açıklamalarına şu şekilde devam etmiştir.


2021 yılının sonunda 125 kazı alanının da bu programa dahil edilmesi üzerine ilave olarak 350 uzman personel de dahil olduğunda toplamda 700 arkeolog, sanat tarihçisi ve restoratör 2021 sonu itibarı ile istihdam sağlanmış olacaktır.

700 PERSONEL ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK!

Kültür ve Turizm Bakanı tarafından yapılan açıklama kapsamında gerçekleştirilen alımların 2021 yılı sonuna kadar yapılacağı açıklaması yapılmıştır. Geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen Memur alımlarına bakıldığında ilanların Eylül ve Ekim aylarında yayımlandığı görülmektedir. Bu durumda 2021 yılı memur alımlarının da Eylül ayında başlaması beklenmektedir.

KİMLER BAŞVURU DA BULUNABİLECEK?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak olan 700 memur alımı için başvuru yapacak adaylardan genel ve özel nitelikler talep edilecektir. Bu kapsamda genel olarak 657 Sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranmaktadır. Özel olarak ise KPSS, Eğitim gibi şartlar aranmaktadır.

700 MEMUR ALIMI İÇİN GENEL ŞARTLAR NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmaktadır.

- Kamu haklarından mahrum olmamak, şartı bulunmaktadır.

- Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, şartı bulunmaktadır.

- Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, şartı da bulunmaktadır.

- Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, gerekmektedir.

- Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak, şartı bulunmaktadır.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER