Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olan Milyonları İlgilendiren Flaş Gelişme! Bunu Yaparak Kurtulabilirsiniz

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olan Milyonları İlgilendiren Flaş Gelişme! Bunu Yaparak Kurtulabilirsiniz
YAYIN TARİHİ: 31.05.2021 16:40:00

Kredi kartı borcu olanlar ve kredi borcu olanlar için flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kredi borcu olan kredi kullanabilir mi? Aynı anda iki konut kredisi birden kullanılabilir mi?

Son Dakika milyonlarca vatandaşı ilgilendiren açıklamalar ardı arkasına gelmeye devam ediyor. Borcu olanları ilgilendiren flaş gelişme yaşanmaya devam ediyor. Bu konuda önemli bir detay ortaya çıktı. Bu kapsamda acil ihtiyaçlar anında müracat edilen ilk yer bankalar olmaktadır.

Özellikle pandemş süreci ile beraber sıkıntılı süreç yaşayan vatandaş kredi kartlarına yöneldi. Kredilerini ve kredi kartlarını ödemekte sıkıntı yaşayan vatandaş için borçlarını kapatmak için kredi kullanıp kullanamayacakları merak konusu olmaktadır. Kredi notları ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. İşte konu ile ilgili detaylar...

KREDİ BORCU VARKEN YENİ BİR KREDİ KULLANILABİLİR Mİ?

Tüketici kredisi kullanarak ödemekte zorluk yaşayan vatandaş nakit ihtiyaçları için yeni bir kredi çekebilmektedir. Bu kapsamda bankaların ilk tercihi ise vatandaşın yeni alacağı kredi ile var olan borcunu kapatması ve kalan kısmı kullanması yönünde olmaktadır.

Bu kapsamda kredi kullanıyorsanız ve eski kredinizi kapatmayı düşünüyorsanız eğer, kredi faiz oranlarını iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Özellikle son dönemde kredi faiz oranları büyük yükseliş eğilimine girdi.

Bu kapsamda önceki kredinizin faiz oranı daha düşük olacaktır. Yapmanız gereken ise var olan kredinizi kapatmadan önce sadece ihtiyacınız olan tutarı çekmeniz olmaktadır.


Bankalar kredi kullanımlarında kaç tane kredi çekildiğine ya da kaç kredi kartı kullanıldığına bakmamaktadır. Bu kapsamda kredi kullanımında alınacak kredinin ödenebilmesi için yeterli gelirin bulunup bulunmadığı en önemli kriterlerden olmaktadır.

Bu kapsamda kredi kullanımında kişinin toplam borcunun gelirinin %60'ını geçmemesi gerekmemektedir. Bu durumda yeni çekilecek kredi ile beraber var olan borç kişinin gelirinin % 60'ından daha düşük ise sorun teşkil etmemektedir.

KREDİ KULLANIMINDA KREDİ NOTU ÖNEMLİ!

Kredi kullanımında var olan kredi sayısı önemli olmamaktadır. Bu durumda en önemli konu kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli ödenip ödenmediği olmaktadır. Düzenli ödeme yapılmaması durumunda, kredi notunuz düşmektedir. Böylece de bankalardan kredi kullandırımını riske sokmaktadır.

İKİ KONUT KREDİSİ BİRDEN KULLANILABİLİR Mİ?

Diyelimki konut kredisi kullanarak bir ev aldınız. Bu ev kredinizin ödemesi devam ederken yeni ev kredisi kullanmak istediğiniz taktirde, bu durumda da tüketici kredilerinde olduğu gibi aynı anda iki konut kredisi kullanabilirsiniz.

Bu durumda önemli olan kısım ise aynı ev için iki konut kredisi kullanılamaması olmaktadır. Bir ev alırken sadece bir bankadan konut kredisi kullanmanız mümkün olmaktadır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER