Kredi Kartı Kullanan Vatandaşı Üzen Açıklama Geldi! O İşlemlere Büyük Zam Geldi!

Kredi Kartı Kullanan Vatandaşı Üzen Açıklama Geldi! O İşlemlere Büyük Zam Geldi!
YAYIN TARİHİ: 18.06.2021 17:24:00

Kredi kartı aidat ücretlerine zam geldi mi? Kredi kartı aidat ücretleri ne kadar oldu? Kredi kartı aidat ücretleri hakkında bilmeniz gerekenler...

Son yıllarda özellikle kredi kartları yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Özellikle korona virüs süreci ile beraber kredi kartı kullanımı daha da çok artmaya başladı. Gelen son dakika haberine göre Türkiye de milyonlarca vatadaşı ilgilendiren açıklama geldi. Yıllardır kredi kartı kullananlar için kredi kartı aidat ücretlerine başlarına dert olmuştur.

Gelen son dakika açıklamasında göre, yıllardır dert olan aidat ücretleri daha da dert olmaya başladı. Aidat ücretlerine zam geldiği açıklaması yapıldı. 1-2 yıl önce 100 TL'nin altında olan aidat ücretlerine zam geldiği duyuruldu. İşte alınan kararın detayları haberimizde...

KREDİ KARTI AİDAT ÜCRETLERİNE ZAM GELDİ!

Kredi kartı kullanımı artmaya devam ediyor. Bu kaspamda kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiren açıklama geldi. Son günlerde özellikle kredi kartı aidatları vatandaşın başına dert olmaya başladı. Bu aidat ücretleri banka müşterilerinin canını sıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda 100 TL civarında olan kart aidat ücretleri artışla beraber bu yıl 200 lirayı geçmiştir.

Kredi kartı aidat ücretleri vatandaşa sıkıntılı süreç yaşatmaya devam ediyor. Bu kapsamda şikayet platformlarında kredi kartı aidat ücretlerine sadece son 2-3 haftalık süreç için de bu konuda yazılmış çok fazla şikayet ve tepki mesajı ile karşılaşabilirsiniz. "Bir banka müşterisinin yılda bir de olsa 200 lirayı aşan kart aidatı karşısında verdiği tepki ortada. Özellikle pandemiyle gelirlerin düştüğü, belki de kart borcunun zamanında ödenemediği bugünlerde tepkiler daha yüksek sesle dile getiriliyor. Tüketiciler tepkide haklı ancak yasalara göre; bankaların üyelik ücreti veya aidat almasının önünde engel yok. Buna karşılık aidattan sonsuza kadar kurtulmak mümkün."

TÜKETİCİYİ KORUYAN DÜZENLEME YAPILDI!


Konu ile ilgili olarak  Turan tarafından yazılan yazı kaspamında, şu ifadelere yer verilmiştir. "Aidat konusuna daha önce de bu köşede dikkat çekmiştim. Görünen o ki tüketiciyi koruyan hükümleri de içeren yasa halen bilinmiyor. 2014’ten önce kart aidatları tüketici hakem heyetleri yoluyla geri alınabiliyordu. Ancak 3 Ekim 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’le kredi kartı aidatı yasal bir zemine kavuştu. Aidatla ilgili yönetmelikteki hükümler, 7 Mart 2020’deki ücret ve komisyon düzenlemesinin 11’inci maddesinde de aynen yer aldı." ifadeleri yer almıştır.

KREDİ KARTI AİDATI 216.50 TL!

Şikayet formuna kredi aidat kartları ile ilgili olarak yapılan şikayette; " Sonu ...14 ile biten kredi kartıma 04.06.2021 tarihinde 216.50 TL kredi kartı yıllık üyelik ücreti yansıtılmış. Müşteri hizmetleri ile ilk görüşmemde bana 108.25 TL geri ödemeyi teklif ettiler. Kabul etmediğimde bu sefer para puan teklif ettiler.

11.06.2021’de X bankası kredi kartımdan üyelik bedeli adı altında 158 TL kesmiş. Senelerdir kullandığım ve düzenli ödemelerini yaptığım kredi kartımın aidatının iadesini istiyorum." ifadeleri yer almıştır.

ÜYELİK ÜCRETİNİ KÜÇÜK HARFLE GÖSTERİYORLAR!

Kredi kartlarına dair yapılan açıklamalarda göre, uyarılar yapılmaktadır. Bu kapsamda hesap ekstrelerinizi her ay mutlaka dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Bazı bankalar tarafından, tüm harcamalar büyük harfle gösterilmektedir. Fakat üyelik ücretlerine dair detaylar küçük harfle ve harcamaların en altında göstermesi de dikkat çekici olmaktadır. Bu kapsamda, üyelik ücretlerinin tüketici tarafından farkedilmesi zorlaştırmaya yönelik bir uygulama şeklinde de yorumlanabilmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER