Koronavirüsü Yeni Atlatmış Olanlara Oruç Uyarısı! Virüsü Geçireli 1 Ay Olduysa…

Koronavirüsü Yeni Atlatmış Olanlara Oruç Uyarısı! Virüsü Geçireli 1 Ay Olduysa…
YAYIN TARİHİ: 14.04.2021 10:16:00

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu korona geçirenlere uyarıda bulundu: "İlk 1 ay yenilenme ve toparlanma sürecidir.Bu insanların oruç tutmasını genel itibariyle önermiyoruz.Oruç tutacaksa bile mutlaka doktor izni ve kontrolü dahilinde tutması gerekir"

Koronavirüs tüm hızıyla yayılmaya devam ederken bu yıl da Ramazan ayı koronavirüs etkisinde geçecek. Koronavirüs geçiren ve aktif hastaların oruç tutmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Kişi 1 sene önce corona virüsü atlatmışsa tabi ki oruç tutsun. Ne düzeyde atlattığı ve ne kadar hasar kaldığı çok önemli. Kişiden kişiye değişmekle beraber eğer aktif covid-19 hastasıysa, hafif de geçiriyorsa oruç tutmamalı. Eğer virüsü atlattı ve ilk 1 ay içerisinde ise yenilenme ve toparlanma sürecinde demektir. Bu insanların oruç tutmasını genel itibariyle önermiyoruz” diyerek uyarıda bulundu.

“DOKTOR KONTROLÜNDE İZİN VERİLEBİLİR”

Hastalığın ağır ya da hafif seyretmesine bakmaksızın doktor kontrolü ve izninin önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akkoyunlu, “korona virüsü atlatalı 3 ay olanlar, özellikle orta ve ağır düzeyde geçirmiş olanların bazılarında uzun süren tedaviler veriyoruz. Bu dönemde tedavisini aksatmayacak şekilde veya aynı zamanda vücudu zayıf bırakmayacak düzeyde oruç tutmasına yine doktor kontrolünde izin verilebilir. Doktora danışılmadan tutulmamasını öneriyoruz” diye konuştu.

“SAVUNMA SİSTEMİ ZAYIFSA ORUÇ TUTMAMASINI ÖNERİYORUZ”

Akkoyunlu , Oruçla beraber yeterince kalori ve protein yapı taşlarını almakta zorlanıldığını belirterek şu ifadelere yer verdi:


“Kalori anlamında da bir azalma meydana geliyor. Özellikle korona virüsten sonra rejenerasyon yani vücudun toplama döneminde bazı yapı taşlarını almak gerekebilir. Yoksa iyileşme ve toparlanma biraz uzayabilir. Bu nedenle eğer ağır ve orta düzeyli geçirmişse bunlar da bir engel teşkil edebilir. Ani açlık savunma sisteminin bazı hücreleri üzerinde bir azalmaya neden oluyor.

İlerleyen süre içerisinde bunun avantajları var ama akut dönemde gelen ani düşüklük savunma sisteminde bazı zafiyetlere neden olabilir. Onun için bu süreçte özellikle Covid-19 tehlikesi olan, aynı zamanda savunma sistemi zayıflığı açısından riski yüksek olan kişilerin de orucu tutmamasını önerebiliriz.”

“PROTEİN VE KALORİYİ UYGUN ALMAK GEREKİYOR”

Ramazan ayı için özel bir takviye ve vitamin önermediğini belirten Akkoyunlu, “Sahurda ve iftarda proteini yeterince almak gerekir çünkü vücudun yapı taşını oluşturan tuğlalar onlardır. Aynı zamanda kaloriyi de uygun bir şekilde almaları gerekir. Covid sürecinde özellikle karaciğer ve böbreklerde bazı hasarlar meydana gelebiliyor. Karaciğer ve böbreği korumak adına yeşilliğin ve bol miktarda sıvının alınması gerekir. Bunun dışında beslenme konusunda özel bir öneri söz konusu değil” dedi.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER