Koronavirüste Üçüncü Dalgayla Mücadele Eden Kanada’da Yoğun Bakımlar Gençlerle Doldu…

Koronavirüste Üçüncü Dalgayla Mücadele Eden Kanada’da Yoğun Bakımlar Gençlerle Doldu…
YAYIN TARİHİ: 5.04.2021 13:40:00

Kanada'da hastaların akciğer röntgeni görüntülerini paylaşan Dr. Kashif Pirzada, ülkede görülen İngiliz mutasyonunun gençleri vurduğunu ve yoğun bakımların 30'lu yaşlarındaki kişilerle dolduğunu belirtti.

Koronavirüsün geçirdiği mutasyon uzmanları endişelendiriyor. Mutasyon karşısında aşılar etkisiz kalıyor. Salgın gün geçtikçe şiddetini arttırıyor. Korkulan haber Kanada’dan geldi.

Ülkede salgının üçüncü dalgasının etkileri hissedilirken, özellikle İngiliz mutasyonunun gençler arasında hızla yayıldığı bilgisi paylaşıldı. Geçtiğimiz hafta sonu 1 milyon vaka sınırını aşan ülkede salgından en çok etkilenen bölgeler Ontario, Quebec ve British Columbia oldu.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Theresa Tam, söz konusu bölgelerde ek önlemler uygulanmaya başladığını duyurdu. Dr. Tam, tespit edilen vakaların yüzde 64’ünün mutasyon geçirmiş virüs olduğunu, bunlardan yüzde 90’ının da Eylül 2020’de ortaya çıkan İngiliz mutasyonu olduğuna dikkat çekti.

“DAHA ÖNCEKİ İKİ DALGADAN DAHA HIZLI YAYILIYOR”

Ontario eyaleti sağlık yetkilileri, yoğun bakımdaki hastaların durumunu kamuoyuyla paylaştı. Yetkililer, eyalette yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastalarının yaklaşık yarısının 60 yaş altındaki kişiler olduğunu bildirdi. Eyaletin başkenti Toronto’da görev yapan Dr. Kashif Pirzada, “Burada alarm durumundayız. Daha önceki iki dalgadan çok daha hızlı yayılıyor. Yoğun bakım servisleri 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlardaki insanlarla dolu” dedi.


HİÇBİR SAĞLIK SORUNU OLMAYANLARI DA KÖTÜ ETKİLİYOR

Uyarılarını sosyal medyadan da sürdüren Dr. Pirzada, halkı bilinçlendirmek için hastalarının akciğer röntgenini paylaştı. Bir öğretmenin akciğer görüntüsünü paylaşan Dr. Pirzada, “Corona virüsünün mutasyonu genç insanları yıkıp geçiyor. 35 yaşındaki bir öğretmen, başka hiçbir sağlık sorunu yok. Virüsü öğrencisinden kapmış. Yoğun bakım servisimizde. İngiliz mutasyonu” notunu düştü.

“YETERİNCE HIZLI AŞI YAPAMADIK”

Ontario hükümetinde danışma kurulunda yer alan Adalsteinn Brown aşılama kampanyasında geride kalmalarına dikkat çekerek, “Mutasyon yayıldıkça, corona virüsünün daha hızlı ve daha genç insanları öldürdüğünü göreceksiniz. Şu an önceki döneme göre çok daha hızlı yayılıyor. Üçüncü dalgayı kırabilmek için yeterince hızla aşılama yapamadık” ifadelerine yer verdi.

Yaklaşık 38 milyon nüfusu bulunan Kanada’da, şimdiye dek nüfusun yalnızca yüzde 1.75’i tamamen aşılanabildi. Hükümet verilerine göre en az bir doz aşı olan kişilerin oranı ise yüzde 11.86.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER