Koronavirüs Tedavisinde Umutlandıran Çalışma Almanya’dan Geldi…

Koronavirüs Tedavisinde Umutlandıran Çalışma Almanya’dan Geldi…
YAYIN TARİHİ: 29.04.2021 11:35:00

Almanya’da bir grup araştırmacının yaptığı çalışmanın sonuçları, kırmızı alg türlerinden elde edilen burun spreylerinin Covid-19 bulaşma riskini yüzde 80 azalttığını ortaya koydu.

2019 yılının son günlerinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı pek çok çalışma ve araştırma yapılırken, virüse karşı aşılar da geliştirildi. Almanya'daki Erlangen Üniversite Hastanesi Viroloji Enstitüsü'nde araştırmacılar, tedavide umut olabilecek bir çalışmaya imza attı.

Almanya’daki Erlangen Üniversite Hastanesi Viroloji Enstitüsünden bir grup araştırmacının yaptığı bir çalışmanın ilk sonuçları, kırmızı alg türlerinden elde edilen burun spreylerinin koronavirüsün (Covid-19) bulaşma riskini yüzde 80 azalttığını ortaya koydu.

RİSKİ YÜZDE 80 AZALTIYOR 


Enstitüdeki araştırmacılardan Prof. Dr. Ulrich Schubert, “Carragelose içeren burun spreylerini pandemi ile mücadelede gerçek bir seçenek olarak görüyoruz. Söz konusu burun spreyi, SARS-CoV-2 enfeksiyon riskini yüzde 80 azaltıyor” diye konuştu.


Schubert, laboratuvar testlerinde elde ettikleri sonuçlardan yola çıkarak Arjantin’de korona virüslü kişilerle doğrudan temas kuran yaklaşık 400 katılımcı üzerinde yapılan testlerde 3 hafta boyunca günde 4 kez Carragelose içeren burun spreyi kullanıldığını bildirdi.

ANTI-KOVİD HAPI ÜZERİNE ÇALIŞILIYOR

Öte yandan Pfizer'ın 'anti kovid hapı' üzerinde çalıştığı bilgisi verildi. Firmanın PF-07321332 adını verdiği çalışmasının 25 Mayıs'ta sonlandıracağı belirtilirken şu ana kadar gelinen aşamanın sonuçlarının olumlu olduğu da ifade edildi. ABD ve Belçika'da ise 'anti kovid hapı' insan üzerinde deneniyor. Eğer bu çalışmalar başarılı olursa koronavirüs önleyici hap 2021'in sonuna doğru kullanıma sunulacak.

Glasgow Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanı Kevin Blyth, "Eğer anti viral ilaçlar olumlu sonuç verirse, bu gelecekte büyük bir adım olur. Böylece kapanmaya da gerek kalmaz." dedi. Blyth ayrıca geliştirilen hapın hastalığın şiddetlenmesini durdurmak için kullanılabileceğini de ifade etti.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR