Konut Fiyatları Artacak Mı, Düşecek Mi? Beklenen Açıklama Geldi! 3 Ay Sonra Yüzde 55...

Konut Fiyatları Artacak Mı, Düşecek Mi? Beklenen Açıklama Geldi! 3 Ay Sonra Yüzde 55...
YAYIN TARİHİ: 5.01.2022 10:33:00

Türkiye’de konut sektöründeki fiyat artışı sürüyor. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte artışa geçen konut fiyatları, kiraların da ciddi şekilde artmasına neden oldu. Yatırım veya oturma amacıyla ev almak isteyen vatandaşlar ise fiyatların geri çekilmesini beklemeye başladı. 

Döviz kurlarındaki artışla birlikte konut fiyatları adeta zirve noktasına çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde uygun fiyatla konut bulmak artık imkansız hale geldi. Kurlardaki yükseliş sonrasında fiyatların yüzde 55’a yakın oranda arttığı ifade ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile ciddi derece düşen kurlar, konut fiyatlarına indirim olarak yansımadı. Beklenen indirimlerin bir türlü gelmemesi konut piyasasını neredeyse durma noktasına getirdi. Konuyla ilgili olarak Eskişehirli emlakçılardan dikkat çeken açıklamalar geldi. Dövizdeki düşüşün konut fiyatlarına yansımadığını belirten emlakçılar, güven ortamının bu noktada son derece önemli olduğunu kaydetti. 

“Önümüzü Görmemiz Gerekiyor”


Emlakçı Necati Ayrım, vatandaşların evi yüksek fiyattan aldığını ve düşük fiyattan vererek zarar etmek istemediğini bundan ötürü fiyatlara indirim gelmediğini söyledi. Şu an için fiyatların çok yüksek olduğunu, kimsenin ev satmaya veya almaya sıcak bakmadığını belirtti. Piyasanın genel olarak durgun olduğunu, alım yapmak isteyen vatandaşların bekleme pozisyonuna geçtiğini ifade etti. 
Hükümetin yeni tedbirlerine değinen Ayrım, bu tedbirlerin önümüzdeki 2-3 aylık dönemde etkisini göstermeye başlayacağını, diğer ürünlere yapılan zamların geri alınması halinde konut piyasasının da hareketlenebileceğini söyledi.  Ancak bu süreçte dolar ve altının tekrardan yükselişe geçmesi halinde, vatandaşların konut yerine diğer yatırım araçlarına geçiş yapabileceğini sözlerine ekledi.  

“2-3 Ay Daha Böyle Gider”


Gayrimenkul sektöründen Murat Yılmaz, dolardaki ani düşüş sonrasında ev alacak olan vatandaşların zarara girmemek için işlemini iptal ettiğini, satacak olanların ise dövizin hareket yönünü tahmin edememelerinden dolayı evlerini satmak istemediklerini dile getirdi. 
2-3 ay daha konut piyasasında bir hareket beklemediğini belirten Yılmaz, fiyatların stabil hale gelmesi sonrasında sektörde kıpırdanma hareketlerinin başlayabileceğini söyledi. Doların hareketinin konut fiyatlarını doğrudan etkilediğini ve doların bir noktada sabit hale gelmesinin hem alıcıya hem de satıcıya olumlu katkı sağlayacağını belirtti. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER