Kızartma yaparken iki kere düşünün! Yemek yapmak lüks olacak! Fiyatı 110 TL'ye fırlayacak!

Kızartma yaparken iki kere düşünün! Yemek yapmak lüks olacak! Fiyatı 110 TL'ye fırlayacak!
YAYIN TARİHİ: 9.11.2021 10:14:00

​Ayçiçek yağı fiyatı yine gündem oldu! Yemek hazırlayanların vazgeçilmez ürünlerinden birisi olan ayçiçek yağına gelecek zam herkesi şaşırttı. Bilhassa kızartmalarda sık sık tercih edilen bu yağı kullanırken artık iki kez düşüneceksiniz.

Yemek yaparken vazgeçilmez ürünlerden birisi olan ayçiçek yağının fiyatı dudak uçuklatıyor. Yeni zam dalgasıyla birlikte ayçiçek yağının fiyatının 110 TL'ye çıkacağı belirtiliyor. Şu anda piyasada 85 TL'den başlayan fiyatıyla dikkat çeken ayçiçek yağındaki artış şok edecek!

Şu anda market raflarında markasına göre 85-100 TL arasında satışı olan ayçiçek yağının fiyatına büyük bir zam geleceği konuşuluyor. Yeni zamla birlikte ayçiçek yağının fiyatının 105-110 TL bandında olacağı düşünülüyor.

Uzmanlara göre zincir marketlere kesilen cezaların ardından vatandaşlar tedirgin. Marketlere toplam 2.7 milyar lira ceza gelmişti. Ancak bu cezanın acısının nereden çıkacağı ise belirsizliğini koruyor.

Türkiye'nin önde gelen yağ üreticisi Trakya Birlik'e göre, yağ fiyatlarındaki artış pandemiyle ilgili. Pandemi sürecinde tarımsal ürün fiyatlarında yaşanan artış, doğrudan ürün fiyatlarını etkiledi. Böylelikle tüketici fiyat artışından daha da çok etkilenecek.


Enerji ve girdi fiyatları, önümüzdeki süreçte raflarda hangi fiyat seviyeleriyle karşılaşacağımızı belirleyecek.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARINA ZAM ÜSTÜNE ZAM

BİM market zincirinde 74.90 TL'den satılan ayçiçek yağı fiyatına büyük bir zam yapıldığı görülüyor. BİM'de satılan Sole marka pet ambalajdaki 5 litre ayçiçek yağı 82 TL'den satılmaya başladı. 

Öte yandan A-101 ve ŞOK da ayçiçek yağı fiyatlarına zam yaptı. A-101'de satılan 5 litrelik Vera marka ayçiçek yağı ile Şok marketlerde satılan Evin marka ayçiçek yağı 82,00 TL'ye çıktı.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER