Kirada Oturan Herkesi İlgilendiriyor! Kiracılar Bu Durumda Tazminat Bile Alabilirsiniz!

Kirada Oturan Herkesi İlgilendiriyor! Kiracılar Bu Durumda Tazminat Bile Alabilirsiniz!
YAYIN TARİHİ: 8.07.2021 12:32:00

Artan fiyatlarla beraber de uygun ev bulmakta zorlaşırken vatandaş sıkıntılı süreç yaşıyor. Durum okadar zorlaştı ki ev bulamayanlar emlakçılarda sıraya girdi. Kiracıların hakları neler? Avukatlardan önemli açıklamalar!

Kirada oturan milyonlarca insan var. Bu kapsamda da avukatlardan kiracıları ilgilendiren önemli açıklamalar geldi. Özellikle korona virüs ile mücadele sürecinde ev kiralarında büyük oranda artış yaşanmaya başlandı. Yaşanan bu artışla beraber ev sahipleri daha yüksek kiralara evlerini vermek için mevcut olan eski kiracılarını çıkarmaya başladı.

Evlerini daha yüksek fiyatlara kiralamak adına kiracılarını çıkarıyor. Bunun üzerine avukatlar devreye girdi ve ev sahiplerinin istediklerinde kiracılarını çıkaramayacaklarını belirterek kiracıları ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundular. İşte kiracıları yakından ilgilendiren açıklamalar...

ALMANYA'DAN OĞLUM GELDİ!

Türkiye de kira fiyatları korona virüs ile beraber büyük oranda arttı. Özellikle başta İstanbul olmak üzere, bir çok il de ve ilçede ev bulmak bir hayli zorlaştı. Artan fiyatlarla beraber de uygun ev bulmakta zorlaşırken vatandaş sıkıntılı süreç yaşıyor. Durum okadar zorlaştıki ev bulamayanlar emlaklarda sıraya girdi.

Emlakçılara isim yazdırarak sıraya girmeye başladılar. Emlakçılar da eski kiracısını çıkararak evi daha yüksek fiyata vermek isteyen ev sahiplerinin artış gösterdiğini belirtti. Eskiden en çok ve sık kullanılan Almanya'dan oğlum geldi klişesi bugün farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Bununla beraber ev sahibi isterse kiracı evden çıkar mı? Kiracıları hakları neler? Bir çok soru merak edilip araştırılmaya başlandı. Bununla beraber de Avukat Melek Aydın merak edilen sorulara yanıt verdi...

3 YIL BOYUNCA MÜMKÜN DEĞİL"

Konu ile ilgili merak edilen bir çok soruya açıklık getirildi, "Konut ve çatılı işyeri kiralarında tahliye sebepleri kapsamında ilk sebep, kiraya verenin konut ya da işyeri ihtiyacı. Mülk sahibi kendisinin, eşinin, alt soyunun, üst soyunun yahut kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut veya işyeri ihtiyacı sebebiyle kiracının tahliyesini talep edebilir.

Ancak, bu durumu ispatlaması gerekir. Örneğin, müsait başka bir taşınmazı varken açacağı tahliye davası red edilir. Mülk sahibinin tahliye tarihinden itibaren ev ya da işyerini başkasına kiraya vermesi 3 yıl boyunca mümkün değil. Bu yasak ihlal edilirse tazminat ödenir." ifadelerine yer verildi.

"İHTİYACIN ZORUNLU OLDUĞU İSPATLANMALI"


Açıklamalar devam ederken birinci önceliğin kiracıda olduğuna değinilerek, "Bir onarım, tamirat geçirecek olması ve bu süreçte taşınmazın kullanılması imkânsız olması halinde, kiraya veren dava yoluyla kiracının tahliyesini talep edebilir. Ancak taşınmaz yeniden kiraya verilirken birinci öncelik çıkan kiracıdadır.

Kiralanan taşınmazı sonradan edinen kişi yani yeni malik kendisinin, eşinin, alt soyunun, üst soyunun yahut kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut ya da işyeri gereksinimi olması nedeniyle kiracının tahliyesini talep edebilir. Yeni malik durumu bir ay içinde kiracıya yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür, aksi takdirde açılacak tahliye davası red edilir. Ayrıca yeni malik bildirimden altı ay geçtikten sonra tahliye davası açarak kiracının tahliyesini sağlayabilir. Yeni malik, ihtiyacın zorunlu olduğunu davada ispatlamalı.

Kiraya veren 10 yıllık uzama süresinin sonunda herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmadan Türk Borçlar Kanunu'nun 347. maddesinde sayılı şartların gerçekleşmesi halinde kiracıyı tahliye edebilir. Kiraya veren 10 yıllık uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önce kiracıya yazılı olarak fesih bildirimi yapmalıdır." açıklaması yapılmıştır.

"KİRACISINA TAZMİNAT ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜ OLACAKTIR"

Kiracıların hakları ile ilgili olarak farklı avukatlardan açıklamalar gelirken, Avukat Güngör, tarafından da günümüzde birçok mülk sahibi olan ev sahiplerinin bir takım bahanelerle kiracıyı tahliye ettikten sonra aynı mülkü daha yüksek bedelle kiraladıklarına değinerek şu ifadelere yer verdi, "Bu durumda hem kanundan doğan hakkın kötüye kullanılması meselesi hem de kiracıların mağdur olması meselesi karşımıza çıkmaktadır" diyen Güngör, şunları söyledi: "Kiraya veren, yalan beyanlarla ve maddi menfaat sağlamak amacıyla hakkını kötüye kullanarak kiracısını tahliye etme yoluna başvurursa bu durumda eski kiracısına tazminat ödemekle yükümlü olacaktır." ifadelerini kullandı.

"KİRA DÜŞÜK KALDI" KİRA YÜKSEK KALDI"

Açıklamalarına devam eden Güngör, "Mülk sahibi eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemekle yükümlüdür." Avukat Güngör 'kira uyarlama' davalarını konusuna da dikkat çekti. Mülk sahibinin 'kira düşük kaldı', kiracının 'kira yüksek kaldı' gerekçesi ile dava açabileceğini belirten Güngör, "Mesela kira aylık 10 bin lira ama ev sahibi bölge ortalaması 20 bin lira diyor. Bu durumda hakim bölge ortalamasına bakar. Ama eski kiracının da hakkını gözeterek, ortalama üzerinden yüzde 15-20 düşük fiyatla kirayı güncelleyebilir" açıklamasında bulundu.

CİMER ÜZERİNDEN ŞİKAYET EDİN!

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Akdoğan tarafından da, yeni inşaat yapımının %50'ye varan oranda düşüş yaşandığını, arz talep dengesinde yaşanan bozulma nedeniyle kira fiyatlarının ciddi oranda arttış gösterdiğini açıkladı. Yaşanan bu durumu fırsata çevirmek isteyen ev sahipleri ve emlakçılar olduğunu belirten Akdoğan, "Piyasanın tamamında var demek haksızlık olur ama bunu yapanlar var. Ev sahibi bakıyor fiyatlar artmış, çeşitli bahanelerle kiracısına çık diyor. Ya da yetki belgesi olup olmadığını bilmediğimiz emlak ofislerinde çalışanlar ev sahiplerini arıyor 'senin evin 3 bin liraya kirada ama ben 4 bine müşteri buluyorum, çıkar yenisini yerleştirelim' teklifinde bulunuyor. O da hizmet bedeli alma peşinde. Ama burada yasal ve etik olmayan uygulamalara teşvik etme suçu işleniyor. Vatandaş böyle bir durumda Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (ttbs.gtb.gov.tr) ya da CİMER üzerinden şikâyette bulunabilir" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER