Kınalar Yakıldı! Tek Seferlik Yalnızca Genç Kızlara Ödeniyor! Toplu Olarak Alabilirsiniz, Kaçırmayın

Kınalar Yakıldı! Tek Seferlik Yalnızca Genç Kızlara Ödeniyor! Toplu Olarak Alabilirsiniz, Kaçırmayın
YAYIN TARİHİ: 4.02.2022 11:15:00

​Son dakika açıklaması yapıldı. Genç kızlar bayram etti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bağlamında destek ödemesi genç kızlara yapılıyor. Ancak bu ödemeden herkes bir haber durumda. Genç kızların evlilik sürecinde annesi ya da babasından yetim maaşı alan genç kızlar toplu olarak parayı alıyorlar.  İşte 2022 senesi amacıyla o destek detayları. 

SGK doğrultusundan evlenecek olan genç kızlara toplu şekilde para ödemesi yapılıyor. Bu anlamda vatandaşlar SGK çeyiz yardımı nedir? Genç kızlara ödenen çeyiz yardımını almayanlar geriye dönük nasıl alabilirler? Sorularının yanıtlatını irdeliyor.

GENÇ KIZLARA EVLİLİK İÇİN 2022 YILINDA TOPLU PARA YARDIMI


2022 senesinde evlilik öncesi çeyiz yardımı almak isteyen bireysel olarak başvurularını SGK İl Müdürlüklerine dilekçe vererek yapacaklardır. SGK İl Müdürlüklerine yapılan başvuru sonrasında SGK İl Müdürlüğü durumları değerlendirip çeyiz yardımı için rakam belirlenecek.  Bilindiği gibi, babası veya annesi emekli yada belli bir prim ödemesi yapmış olan genç kızlar, onların vefatının ardından yetim maaşı alırlar. Kız çocukları için yapılan yetim maaşı ödemeleri ömür boyu devam ediyor. Fakat kızlar sigortalı olarak çalışamaya başladıklarından itibaren bu maaş kesilir. Evlilik için kesilen maaşlarda ise çeyiz desteği ödenir. Bu bağlamda babasından ve annesinden evlenmeye karar verirse maaşı kesilir. Fakat SGK evlilik öncesinde toplu para ödemesi yapar. 

KAÇ PARA ÖDEME YAPILIR?


Çeyiz destekleri bilindiği gibi yetim maaşı üzerinden ödenir. Örnek vermek gerekirse aylık 1.500 TL yetim aylığı alan genç kızlar bunun tam 24 katına kadar çeyiz parası alabilir. Yani bu rakam 36.000 TL oluyor. Hesaplama için rutin çok kolay alınan maaşın 24 katı olması gerekiyor. 


ALMADIYSANIZ ÜZÜLMENİZE GEREK YOK! 


Devlet bağlamında sağlanan bu destekler daha önce evlilik aşamasında alamayanlar için toplu ödeme şekli vardır. Devlet geriye dönük 5 yıl içinde yapılan başvuruları kabul ediyor ve çeyiz parasını evli olunan dönemde de ödüyor. 

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR