Kınalar Yakıldı! SYDV, SGK, VGM, İŞKUR Günlük 106 TL, 180 TL, Tek Seferlik 1100 TL, Aylık 1440 TL...

Kınalar Yakıldı! SYDV, SGK, VGM, İŞKUR Günlük 106 TL, 180 TL, Tek Seferlik 1100 TL, Aylık 1440 TL...
YAYIN TARİHİ: 13.02.2022 10:42:00

Birçok kurum önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da ev hanımlarına destek oluyor. Sigortası, maaşı ve herhangi bir maddi geliri olmayan kadınlar için farklı kurumlar, çeşitli destekler sağlıyorlar. Bu kurumlar aracılığıyla ev hanımlarına hem nakit hem de gıda yardımı veriliyor. Kadınların mağduriyetinin giderilmesi amaçlanan bu destekler için başvuru yapılması gerek. Eğer tüm şartlar uygunsa, en kısa sürede gerekli destek sağlanıyor.

Bununla beraber çalışmayı isteyen kadınlar için düzenlenen kurs programları da mevcut. Bu kurslara katılan kadınlara günlük olarak harçlık ödenecek. Ayrıca sertifika aldıktan sonra dilerse çalışma hayatına girebilecek. Bu yardımı İŞKUR ve İEP kurslarına katılan işsiz kadınlar alabiliyorlar. Bu harçlık 2022’degünlük 179 TL’ye kadar yükseldi.

Ev Hanımlarına Aylık 1440 TL'ye Kadar Nakit Para Yardımı


Ev hanımları için birden fazla yardım kampanyası bulunur. Bunlardan ilki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen destektir. Her sene duruma göre değişiklik gösteren bu desteğe başvurmak için çalışmayan ev hanımları e-Devlet üzerinden başvuru yapabilir.
Bir diğer yardım ise ev hanımlarına Vakıflar Genel Müdürlüğünün sağladığı düzenli gelirdir.
Sosyal güvencesi olmayan ve herhangi bir yerden bir gelire sahip olmayan ve mahkeme kararıyla bakım altına alınmamış olan kadınlara ayda 1440 TL olmak üzere, aylık bağlanır.
Son olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan düzenli bir destek daha vardır. Eşi vefat etmiş olan kadınlara verilen bu destek için de aynı şartlar aranır.


Yani kadının sosyal güvencesi olmaması, bir geliri veya gelir getiren bir malı olmaması gerekir. Bu kişilerin mağdur olmaması için devlet tarafından iki ayda bir düzenli nakit yardımı sağlanıyor. Geçen yık 650 TL olan bu yardım, 2022 yılında gelen zamlarla birlikte artış gösterecek.

İki Ayrı Kurumdan Gıda Desteği


Yukarıdaki bahsettiğimiz konulardaki gibi benzeri şartları bulunduran ev hanımları için gıda desteği de mevcut. Bu desteği sağlayan iki kurum var. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, gıda yardımı yapıyorlar. SYGM bu yardımı nakit olarak, VGM ise kuru gıda olarak yapıyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR