Kafasına göre aidat belirleyen, evden çıkarmaya çalışan yandı! Kiracılara nefes aldıran gelişme!

Kafasına göre aidat belirleyen, evden çıkarmaya çalışan yandı! Kiracılara nefes aldıran gelişme!
YAYIN TARİHİ: 11.11.2021 10:13:00

Kiracıların her ay bütçesini sarsan aidat ödemeleri hakkında uzmanlarnda uyarı geldi. Bazı binalarda ve sitelerde neredeyse kiralara yaklaşan aidat nedeniyle şikayetler artmış durumda. Bu durumdan rahatsız olan kiracıları rahatlatan haber geldi.

Ülkemizde kiracı olmak büyük bir dert sahibi olmak demek. Ev sahiplerinin zam pazarlığının yanı sıra, aidat adı verilen ödemelerin son günlerde yükselmesi şikayetleri artırdı. Aynı zamanda bir anda evden çıkarmaya çalışan ev sahiplerinde de artış yaşandı. Ancak uzmanlardan konuyla ilgili uyarı geldi.

Emlak uzmanlarına göre; aidat istenirken alınan kira bedeline göre hesaplama yapılması gerekiyor. Bazı sitelerdeki yüksek aidatlar kiracılar için büyük sıkıntılar oluşturabiliyor. Hatta bazı ev sahipleri satılmayan evlerin veya boş olan dairelerin aidatını hali hazırda oturan kiracıya yüklüyor.

Uzmanlara göre; teammüller ışığında verilecek aidat bedelinin kiranın yüzde 15'ini geçmemesi gerekiyor. Yani 3.000 TL kira ödeyen birisinin verebileceği en yüksek aidat 450 TL olmalı.


KİRACILAR HEDEFTE!

Kiraların büyük şehirlerde artmasıyla birlikte kiracılar da zor günler yaşamaya başladı. Uzun yıllardır aynı evde kiracı olan kişiler, civardaki evlerde kiraların yükselmesiyle birlikte ev sahiplerinin baskısıyla uğraşıyor.

Bazı ev sahiplerinin, kira sözleşmesi dolmadan kiraya yüzde 100 zam yapmaya çalıştığı belirtiliyor. Ancak bu durumun yasal olmadığını hemen belirtelim. Yasaya göre; her yıl enflasyona göre belirlenen kira artış oranının takip edilmesi gerekiyor. Ev sahipleri en fazla tavan ücret üzerinden zam yapabiliyor. 

Şunu da unutmamak gerekir ki, ev sahibinizin sizi bir anda evden çıkarma hakkı bulunmuyor. Ev sahibinin kiracıyı çıkarmak istediğinde önceden yazılı bildirim yapması gerekiyor. Haber verilmeden keyfi çıkarma durumlarında yargıya başvurulabilir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER