Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Veriliyor! Bu Destekten Yararlanmak İçin Yapmanız Gerekenler

Kadın Girişimcilere 50 Bin TL Hibe Veriliyor! Bu Destekten Yararlanmak İçin Yapmanız Gerekenler
YAYIN TARİHİ: 13.07.2021 15:19:00

KOSGEB'ten hibe desteği nasıl alınır? Bu destekten yararlanmak için ne yapmak gerekir? Bu destekte şartlar nelerdir?

Çalışmayan fakat çalışarak para kazanmak ve kendi işini kurmak isteyen kadın girişimciler için sağlanan destekler sayesinde kadınlar kendi bağımsızlıklarını kazanmaktadırlar. Bu kapsamda sunulan hibe destekler kadın girişimciler tarafından araştırılmaktadır. 2021 yılı ile beraber bu konuda yapılan düzenlemelerle beraber, mikro kredi olarak adlandırılmakta olan 10.000 TL’lik hibe destekleri ve krediler KOSGEB tarafından kadın girişimcilere sağlanmaktadır.

Sunulan bu Mikro krediler sayesinde 4-5 kişilik komşu grupları bir evde bir araya gelerek çok karlı işler çıkararak kendi ekonomik bağımsızlıklarını sağlamaktadırlar. Sunulan bu destekler için, öncelikle her girişimcinin ister kadın olsun ister erkek bir eğitime tabi tutulmaktadırlar.

2021 KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

KOSGEB atarafından kadın girişimcilere destek olmak adına sunulan, Geleneksel ve ileri girişimci desteği olması fark etmiyor. KOSGEB tarafından sağlanan desteklere başvuruda bulunan çoğu kadın girişimcinin uyması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

Yararlanmak için, 18 yaşından büyük ve T.C vatandaşı olmaları gerekmektedir.

Girişimci desteklerinden yararlanmak içinyaşın herhangi bir üst sınırı bulunmamaktadır. Bu kapsamda istediğiniz yaşta hayalleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

Yararlanmak için girişimcilik sertifikanızın olması gerekmektedir.

Belirlenen şartlar arasında KOSGEB tarafından daha önce hibe kredi almamış olmanız şartı vardır.


Ayrıca Hiçbir terör örgütü ile bağınızın olmaması gerekmektedir.

Hibe desteğinden yararlanmak için, Lisans olarak bir öğrenim görmenize gerek yoktur. Okuryazar olmanız yeterli olmaktadır.

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ NASIL ALINMAKTADIR?

Bu destekler de ilk olarak her girişimcinin veya erkek olsun bir eğitime tabi tutulması gerekmektedir. Geçmiştekine göre sıralarda gerçekleşirken eğitimler şu zamanda online olarak internet üzerinden alınabilmektedir. Şu anda örgün eğitim alan girişimcilerin girişimcilik belgeleri tam bir yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır.

Bu kapsamda online olarak alacağınız girişimci sertifikanız ömür boyu geçerli olmaktadır. Son gündemde korona virüs ile beraber de hayatımıza giren online eğitime uzaktan eğitimde denilmektedir. Bu eğitimden yararlanmak için varise e-devlet şifreniz ile https://lms.kosgeb.gov.tr/ web adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu siteye girdiğinizde yaklaşık olarak 10 adet eğitim videosu bulabilirsiniz.

Buradaki bu videoları izleyerek testleriniz doldurmanız gerekmektedir. Gerçekleştirdiğiniz test sonuçlarınızın olumlu olması durumunda e- devlet üzerinden girişimcilik belgenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

GİRİŞİMCİ BELGESİ İLE İŞİNİZİ KURABİLİRSİNİZ!

Gerçekleştirdiğiniz testin ardından almış olduğunuz geleneksel girişimcilik belgesi ile beraber artık işletmenizi kurabilirsiniz. Fakat KOSGEB tarafından sağlanan hibe kredisinden yararlanabilmek için de öncelikli olarak belgeleriniz ile beraber KOSGEB'e kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Ardından da KOBİ beyannamesi formunu doldurmanız gerekmektedir.

Bu işlemlerin ardından son olarakta e-devlet üzerinden https://lms.kosgeb.gov.tr web adresi aracılığıyla girişimciliği geliştirme programına tıklamanız gerekmektedir. Buraya tıkladığınızda karşınıza çıkan geleneksel girişimcilik desteği başvurusunu doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemlerle beraber KOSGEB hibe kredi desteği alabilir, hayallerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER