Zeytinyağlı Yer Elması Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİZeytinyağlı Yer Elması Kaç Kalori? Zeytinyağlı Yer Elması Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Yer Elması Kaç Kalori? Zeytinyağlı Yer Elması Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Yer Elması yemek zararlı mı? faydalı mı? Zeytinyağlı Yer Elması kaç kalori? Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Zeytinyağlı Yer Elması içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Zeytinyağlı Yer Elması kaç kalori, Zeytinyağlı Yer Elması yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Zeytinyağlı Yer Elması gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Zeytinyağlı Yer Elması ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Zeytinyağlı Yer Elması ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde 42,11 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Zeytinyağlı Yer Elması yiyerek de alabiliyoruz. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Zeytinyağlı Yer Elması yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde ortalama 246,52 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Zeytinyağlı Yer Elması içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde yaklaşık olarak 47,3 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Zeytinyağlı Yer Elması yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde 17,32 g olarak bulunuyor.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde yaklaşık olarak 4,73 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Zeytinyağlı Yer Elması tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde 2,62 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Zeytinyağlı Yer Elması yiyeceği de var. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde yaklaşık olarak 1291,73 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Zeytinyağlı Yer Elması tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde Protein bulunuyor. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Zeytinyağlı Yer Elması dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde de 6,36 g Protein bulunuyor.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Zeytinyağlı Yer Elması ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde yaklaşık olarak 174,98 mg sodyum bulunuyor. Peki Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Zeytinyağlı Yer Elması yiyerek sodyum almış olursunuz.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde yaklaşık olarak 594,63 iu A Vitamini bulunur. Zeytinyağlı Yer Elması tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Yer Elması İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Zeytinyağlı Yer Elması yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde 57,56 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Zeytinyağlı Yer Elması içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Zeytinyağlı Yer Elması yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Zeytinyağlı Yer Elması içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Zeytinyağlı Yer Elması içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Yer Elması İçindeki Besinler

 • 47,3 Karbonhidrat
 • 6,36 Protein
 • 2,62 Yağ
 • 17,32 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 174,98 Sodyum
 • 1291,73 Potasyum
 • 42,11 Kalsiyum
 • 594,63 A Vitamini
 • 57,56 C Vitamini
 • 47,3 Karbonhidrat

1 Tabak (Tam) Zeytinyağlı Yer Elması İçindeki Besinler

 • 47,3 Karbonhidrat
 • 6,36 Protein
 • 2,62 Yağ
 • 17,32 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 174,98 Sodyum
 • 1291,73 Potasyum
 • 42,11 Kalsiyum
 • 594,63 A Vitamini
 • 57,56 C Vitamini
 • 47,3 Karbonhidrat

1 Tabak (Yarım) Zeytinyağlı Yer Elması İçindeki Besinler

 • 23,65 Karbonhidrat
 • 3,18 Protein
 • 1,31 Yağ
 • 8,66 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 87,49 Sodyum
 • 645,86 Potasyum
 • 21,06 Kalsiyum
 • 297,32 A Vitamini
 • 28,78 C Vitamini
 • 23,65 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Zeytinyağlı Yer Elması İçindeki Besinler

 • 2,63 Karbonhidrat
 • 0,35 Protein
 • 0,15 Yağ
 • 0,96 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 9,72 Sodyum
 • 71,76 Potasyum
 • 2,34 Kalsiyum
 • 33,04 A Vitamini
 • 3,2 C Vitamini
 • 2,63 Karbonhidrat

1 Gram Zeytinyağlı Yer Elması İçindeki Besinler

 • 0,13 Karbonhidrat
 • 0,02 Protein
 • 0,01 Yağ
 • 0,05 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,49 Sodyum
 • 3,59 Potasyum
 • 0,12 Kalsiyum
 • 1,65 A Vitamini
 • 0,16 C Vitamini
 • 0,13 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZEYTİNYAĞLI YER ELMASI İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0