Zeytinyağlı Pırasa Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİZeytinyağlı Pırasa Kaç Kalori? Zeytinyağlı Pırasa Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Pırasa Kaç Kalori? Zeytinyağlı Pırasa Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Pırasa yemek zararlı mı? faydalı mı? Zeytinyağlı Pırasa kaç kalori? Zeytinyağlı Pırasa içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Zeytinyağlı Pırasa içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Zeytinyağlı Pırasa kaç kalori, Zeytinyağlı Pırasa yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Zeytinyağlı Pırasa gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Zeytinyağlı Pırasa ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Zeytinyağlı Pırasa ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Zeytinyağlı Pırasa içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde 70,22 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Zeytinyağlı Pırasa yiyerek de alabiliyoruz. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Zeytinyağlı Pırasa yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde ortalama 113,82 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Zeytinyağlı Pırasa içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Zeytinyağlı Pırasa içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 12,56 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Zeytinyağlı Pırasa yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde 2,47 g olarak bulunuyor.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 1,09 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Zeytinyağlı Pırasa tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Zeytinyağlı Pırasa içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde 5,46 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Zeytinyağlı Pırasa yiyeceği de var. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 339,33 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Zeytinyağlı Pırasa tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde Protein bulunuyor. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Zeytinyağlı Pırasa dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Zeytinyağlı Pırasa içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde de 2,72 g Protein bulunuyor.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Zeytinyağlı Pırasa ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 74,69 mg sodyum bulunuyor. Peki Zeytinyağlı Pırasa içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Zeytinyağlı Pırasa yiyerek sodyum almış olursunuz.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Zeytinyağlı Pırasa içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 349,1 iu A Vitamini bulunur. Zeytinyağlı Pırasa tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Pırasa İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Zeytinyağlı Pırasa içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Zeytinyağlı Pırasa yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa içerisinde 38,38 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Zeytinyağlı Pırasa içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Zeytinyağlı Pırasa yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Zeytinyağlı Pırasa içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Zeytinyağlı Pırasa içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Zeytinyağlı Pırasa içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Pırasa İçindeki Besinler

 • 12,56 Karbonhidrat
 • 2,72 Protein
 • 5,46 Yağ
 • 2,47 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 74,69 Sodyum
 • 339,33 Potasyum
 • 70,22 Kalsiyum
 • 349,1 A Vitamini
 • 38,38 C Vitamini
 • 12,56 Karbonhidrat

1 Tabak (Orta) Zeytinyağlı Pırasa İçindeki Besinler

 • 12,56 Karbonhidrat
 • 2,72 Protein
 • 5,46 Yağ
 • 2,47 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 74,69 Sodyum
 • 339,33 Potasyum
 • 70,22 Kalsiyum
 • 349,1 A Vitamini
 • 38,38 C Vitamini
 • 12,56 Karbonhidrat

1 Tabak (Yarım) Zeytinyağlı Pırasa İçindeki Besinler

 • 5,29 Karbonhidrat
 • 1,15 Protein
 • 2,3 Yağ
 • 1,04 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 31,45 Sodyum
 • 142,88 Potasyum
 • 29,56 Kalsiyum
 • 146,99 A Vitamini
 • 16,16 C Vitamini
 • 5,29 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Zeytinyağlı Pırasa İçindeki Besinler

 • 1,32 Karbonhidrat
 • 0,29 Protein
 • 0,57 Yağ
 • 0,26 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 7,86 Sodyum
 • 35,72 Potasyum
 • 7,39 Kalsiyum
 • 36,75 A Vitamini
 • 4,04 C Vitamini
 • 1,32 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı (Tepeleme) Zeytinyağlı Pırasa İçindeki Besinler

 • 1,65 Karbonhidrat
 • 0,36 Protein
 • 0,72 Yağ
 • 0,33 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 9,83 Sodyum
 • 44,65 Potasyum
 • 9,24 Kalsiyum
 • 45,93 A Vitamini
 • 5,05 C Vitamini
 • 1,65 Karbonhidrat

1 Gram Zeytinyağlı Pırasa İçindeki Besinler

 • 0,07 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,03 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,39 Sodyum
 • 1,79 Potasyum
 • 0,37 Kalsiyum
 • 1,84 A Vitamini
 • 0,2 C Vitamini
 • 0,07 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZEYTİNYAĞLI PIRASA İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0