Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİZeytinyağlı Patlıcan Yemeği Kaç Kalori? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Kaç Kalori? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yemek zararlı mı? faydalı mı? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği kaç kalori? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği kaç kalori, Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde 50,39 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yiyerek de alabiliyoruz. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde ortalama 112,07 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 10,55 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde 7,1 g olarak bulunuyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 1,63 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde 5,79 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yiyeceği de var. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 720,15 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde Protein bulunuyor. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde de 4,09 g Protein bulunuyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 238,71 mg sodyum bulunuyor. Peki Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yiyerek sodyum almış olursunuz.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 116,97 iu A Vitamini bulunur. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde 28,86 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçindeki Besinler

 • 10,55 Karbonhidrat
 • 4,09 Protein
 • 5,79 Yağ
 • 7,1 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 238,71 Sodyum
 • 720,15 Potasyum
 • 50,39 Kalsiyum
 • 116,97 A Vitamini
 • 28,86 C Vitamini
 • 10,55 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçindeki Besinler

 • 1,06 Karbonhidrat
 • 0,41 Protein
 • 0,58 Yağ
 • 0,71 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 23,87 Sodyum
 • 72,01 Potasyum
 • 5,04 Kalsiyum
 • 11,7 A Vitamini
 • 2,89 C Vitamini
 • 1,06 Karbonhidrat

1 Gram Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği İçindeki Besinler

 • 0,04 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,02 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,8 Sodyum
 • 2,4 Potasyum
 • 0,17 Kalsiyum
 • 0,39 A Vitamini
 • 0,1 C Vitamini
 • 0,04 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZEYTİNYAĞLI PATLICAN YEMEĞİ İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0