Zeytinyağlı Patlıcan Dolması Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİZeytinyağlı Patlıcan Dolması Kaç Kalori? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması Kaç Kalori? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yemek zararlı mı? faydalı mı? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması kaç kalori? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması kaç kalori, Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Zeytinyağlı Patlıcan Dolması ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde 73,83 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yiyerek de alabiliyoruz. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde ortalama 184,15 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde yaklaşık olarak 21,13 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde 6,57 g olarak bulunuyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde yaklaşık olarak 2,24 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Zeytinyağlı Patlıcan Dolması tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde 8,32 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yiyeceği de var. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde yaklaşık olarak 588,9 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde Protein bulunuyor. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Zeytinyağlı Patlıcan Dolması dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde de 4,52 g Protein bulunuyor.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Zeytinyağlı Patlıcan Dolması ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde yaklaşık olarak 80,26 mg sodyum bulunuyor. Peki Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yiyerek sodyum almış olursunuz.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde yaklaşık olarak 106,11 iu A Vitamini bulunur. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde 42,73 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Zeytinyağlı Patlıcan Dolması yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Zeytinyağlı Patlıcan Dolması içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçindeki Besinler

 • 21,13 Karbonhidrat
 • 4,52 Protein
 • 8,32 Yağ
 • 6,57 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 80,26 Sodyum
 • 588,9 Potasyum
 • 73,83 Kalsiyum
 • 106,11 A Vitamini
 • 42,73 C Vitamini
 • 21,13 Karbonhidrat

1 Adet (Orta) Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçindeki Besinler

 • 21,13 Karbonhidrat
 • 4,52 Protein
 • 8,32 Yağ
 • 6,57 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 80,26 Sodyum
 • 588,9 Potasyum
 • 73,83 Kalsiyum
 • 106,11 A Vitamini
 • 42,73 C Vitamini
 • 21,13 Karbonhidrat

1 Gram Zeytinyağlı Patlıcan Dolması İçindeki Besinler

 • 0,07 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,03 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,25 Sodyum
 • 1,84 Potasyum
 • 0,23 Kalsiyum
 • 0,33 A Vitamini
 • 0,13 C Vitamini
 • 0,07 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZEYTİNYAĞLI PATLICAN DOLMASI İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0