zencefil Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİzencefil Kaç Kalori? zencefil Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

zencefil Kaç Kalori? zencefil Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

zencefil yemek zararlı mı? faydalı mı? zencefil kaç kalori? zencefil içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? zencefil içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

zencefil kaç kalori, zencefil yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? zencefil gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? zencefil ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce zencefil ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

zencefil içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum zencefil içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde 60,49 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu zencefil yiyerek de alabiliyoruz. zencefil içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple zencefil yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde ortalama 140,53 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? zencefil içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. zencefil içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. zencefil içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

zencefil içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde yaklaşık olarak 32,84 g karbonhidrat bulunmaktadır.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

zencefil içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

zencefil içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. zencefil içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. zencefil yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde 5 g olarak bulunuyor.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

zencefil içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde yaklaşık olarak 1,82 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de zencefil tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. zencefil içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

zencefil içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere zencefil içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde 0,81 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. zencefil içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

zencefil içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde zencefil yiyeceği de var. zencefil içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde yaklaşık olarak 443,05 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. zencefil içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. zencefil tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

zencefil içerisinde Protein bulunuyor. zencefil içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein zencefil dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. zencefil içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple zencefil içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde de 1,91 g Protein bulunuyor.

zencefil İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

zencefil içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak zencefil ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde yaklaşık olarak 18,75 mg sodyum bulunuyor. Peki zencefil içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de zencefil yiyerek sodyum almış olursunuz.

zencefil İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

zencefil içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. zencefil içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde yaklaşık olarak 142,88 iu A Vitamini bulunur. zencefil tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

zencefil İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

zencefil içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. zencefil yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) zencefil içerisinde 108,59 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak zencefil içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar zencefil yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? zencefil içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? zencefil içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte zencefil içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) zencefil İçindeki Besinler

 • 32,84 Karbonhidrat
 • 1,91 Protein
 • 0,81 Yağ
 • 5 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 18,75 Sodyum
 • 443,05 Potasyum
 • 60,49 Kalsiyum
 • 142,88 A Vitamini
 • 108,59 C Vitamini
 • 32,84 Karbonhidrat

1 Gram zencefil İçindeki Besinler

 • 0,12 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,07 Sodyum
 • 1,57 Potasyum
 • 0,21 Kalsiyum
 • 0,51 A Vitamini
 • 0,39 C Vitamini
 • 0,12 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ZENCEFİL İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0