Yumurtalı Pırasa Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYumurtalı Pırasa Kaç Kalori? Yumurtalı Pırasa Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yumurtalı Pırasa Kaç Kalori? Yumurtalı Pırasa Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yumurtalı Pırasa yemek zararlı mı? faydalı mı? Yumurtalı Pırasa kaç kalori? Yumurtalı Pırasa içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yumurtalı Pırasa içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yumurtalı Pırasa kaç kalori, Yumurtalı Pırasa yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yumurtalı Pırasa gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yumurtalı Pırasa ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yumurtalı Pırasa ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yumurtalı Pırasa içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde 121,94 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yumurtalı Pırasa yiyerek de alabiliyoruz. Yumurtalı Pırasa içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yumurtalı Pırasa yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde ortalama 165,67 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yumurtalı Pırasa içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yumurtalı Pırasa içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yumurtalı Pırasa içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 4,94 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yumurtalı Pırasa içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 199,19 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yumurtalı Pırasa içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yumurtalı Pırasa yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde 2,68 g olarak bulunuyor.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 2,32 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yumurtalı Pırasa tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yumurtalı Pırasa içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yumurtalı Pırasa içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde 12,11 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yumurtalı Pırasa içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yumurtalı Pırasa yiyeceği de var. Yumurtalı Pırasa içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 438,4 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yumurtalı Pırasa içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yumurtalı Pırasa tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Protein bulunuyor. Yumurtalı Pırasa içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yumurtalı Pırasa dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yumurtalı Pırasa içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yumurtalı Pırasa içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde de 9,21 g Protein bulunuyor.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yumurtalı Pırasa ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 178,42 mg sodyum bulunuyor. Peki Yumurtalı Pırasa içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yumurtalı Pırasa yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yumurtalı Pırasa içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yumurtalı Pırasa içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde yaklaşık olarak 350,35 iu A Vitamini bulunur. Yumurtalı Pırasa tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yumurtalı Pırasa İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yumurtalı Pırasa içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yumurtalı Pırasa yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa içerisinde 37,12 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yumurtalı Pırasa içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yumurtalı Pırasa yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yumurtalı Pırasa içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yumurtalı Pırasa içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yumurtalı Pırasa içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Pırasa İçindeki Besinler

 • 4,94 Karbonhidrat
 • 9,21 Protein
 • 12,11 Yağ
 • 2,68 Lif
 • 199,19 Kolesterol
 • 178,42 Sodyum
 • 438,4 Potasyum
 • 121,94 Kalsiyum
 • 350,35 A Vitamini
 • 37,12 C Vitamini
 • 4,94 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yumurtalı Pırasa İçindeki Besinler

 • 0,47 Karbonhidrat
 • 0,88 Protein
 • 1,15 Yağ
 • 0,26 Lif
 • 18,97 Kolesterol
 • 16,99 Sodyum
 • 41,75 Potasyum
 • 11,61 Kalsiyum
 • 33,37 A Vitamini
 • 3,54 C Vitamini
 • 0,47 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı (Tepeleme) Yumurtalı Pırasa İçindeki Besinler

 • 0,59 Karbonhidrat
 • 1,1 Protein
 • 1,44 Yağ
 • 0,32 Lif
 • 23,71 Kolesterol
 • 21,24 Sodyum
 • 52,19 Potasyum
 • 14,52 Kalsiyum
 • 41,71 A Vitamini
 • 4,42 C Vitamini
 • 0,59 Karbonhidrat

1 Tabak (Orta) Yumurtalı Pırasa İçindeki Besinler

 • 4,94 Karbonhidrat
 • 9,21 Protein
 • 12,11 Yağ
 • 2,68 Lif
 • 199,19 Kolesterol
 • 178,42 Sodyum
 • 438,4 Potasyum
 • 121,94 Kalsiyum
 • 350,35 A Vitamini
 • 37,12 C Vitamini
 • 4,94 Karbonhidrat

1 Tabak (Yarım) Yumurtalı Pırasa İçindeki Besinler

 • 2,47 Karbonhidrat
 • 4,61 Protein
 • 6,05 Yağ
 • 1,34 Lif
 • 99,59 Kolesterol
 • 89,21 Sodyum
 • 219,2 Potasyum
 • 60,97 Kalsiyum
 • 175,18 A Vitamini
 • 18,56 C Vitamini
 • 2,47 Karbonhidrat

1 Gram Yumurtalı Pırasa İçindeki Besinler

 • 0,02 Karbonhidrat
 • 0,04 Protein
 • 0,06 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,95 Kolesterol
 • 0,85 Sodyum
 • 2,09 Potasyum
 • 0,58 Kalsiyum
 • 1,67 A Vitamini
 • 0,18 C Vitamini
 • 0,02 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YUMURTALI PIRASA İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0