Yumurtalı Ekmek Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYumurtalı Ekmek Kaç Kalori? Yumurtalı Ekmek Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yumurtalı Ekmek Kaç Kalori? Yumurtalı Ekmek Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yumurtalı Ekmek yemek zararlı mı? faydalı mı? Yumurtalı Ekmek kaç kalori? Yumurtalı Ekmek içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yumurtalı Ekmek içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yumurtalı Ekmek kaç kalori, Yumurtalı Ekmek yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yumurtalı Ekmek gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yumurtalı Ekmek ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yumurtalı Ekmek ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yumurtalı Ekmek içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde 23,98 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yumurtalı Ekmek yiyerek de alabiliyoruz. Yumurtalı Ekmek içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yumurtalı Ekmek yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde ortalama 174,17 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yumurtalı Ekmek içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yumurtalı Ekmek içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yumurtalı Ekmek içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 20,89 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yumurtalı Ekmek içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 96,99 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yumurtalı Ekmek içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yumurtalı Ekmek yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde 1,34 g olarak bulunuyor.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 1,03 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yumurtalı Ekmek tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yumurtalı Ekmek içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yumurtalı Ekmek içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde 7,12 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yumurtalı Ekmek içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yumurtalı Ekmek yiyeceği de var. Yumurtalı Ekmek içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 88,41 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yumurtalı Ekmek içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yumurtalı Ekmek tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Protein bulunuyor. Yumurtalı Ekmek içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yumurtalı Ekmek dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yumurtalı Ekmek içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yumurtalı Ekmek içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde de 6,39 g Protein bulunuyor.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yumurtalı Ekmek ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 259,6 mg sodyum bulunuyor. Peki Yumurtalı Ekmek içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yumurtalı Ekmek yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yumurtalı Ekmek içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yumurtalı Ekmek içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 69,07 iu A Vitamini bulunur. Yumurtalı Ekmek tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yumurtalı Ekmek İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yumurtalı Ekmek içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yumurtalı Ekmek yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek içerisinde 0,02 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yumurtalı Ekmek içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yumurtalı Ekmek yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yumurtalı Ekmek içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yumurtalı Ekmek içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yumurtalı Ekmek içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yumurtalı Ekmek İçindeki Besinler

 • 20,89 Karbonhidrat
 • 6,39 Protein
 • 7,12 Yağ
 • 1,34 Lif
 • 96,99 Kolesterol
 • 259,6 Sodyum
 • 88,41 Potasyum
 • 23,98 Kalsiyum
 • 69,07 A Vitamini
 • 0,02 C Vitamini
 • 20,89 Karbonhidrat

1 Dilim (Orta) Yumurtalı Ekmek İçindeki Besinler

 • 20,89 Karbonhidrat
 • 6,39 Protein
 • 7,12 Yağ
 • 1,34 Lif
 • 96,99 Kolesterol
 • 259,6 Sodyum
 • 88,41 Potasyum
 • 23,98 Kalsiyum
 • 69,07 A Vitamini
 • 0,02 C Vitamini
 • 20,89 Karbonhidrat

1 Dilim (İnce) Yumurtalı Ekmek İçindeki Besinler

 • 14,92 Karbonhidrat
 • 4,57 Protein
 • 5,09 Yağ
 • 0,95 Lif
 • 69,28 Kolesterol
 • 185,43 Sodyum
 • 63,15 Potasyum
 • 17,13 Kalsiyum
 • 49,34 A Vitamini
 • 0,02 C Vitamini
 • 14,92 Karbonhidrat

1 Dilim (Kalın) Yumurtalı Ekmek İçindeki Besinler

 • 26,86 Karbonhidrat
 • 8,22 Protein
 • 9,16 Yağ
 • 1,72 Lif
 • 124,7 Kolesterol
 • 333,77 Sodyum
 • 113,68 Potasyum
 • 30,83 Kalsiyum
 • 88,81 A Vitamini
 • 0,03 C Vitamini
 • 26,86 Karbonhidrat

1 Porsiyon (2 Adet) Yumurtalı Ekmek İçindeki Besinler

 • 41,78 Karbonhidrat
 • 12,78 Protein
 • 14,25 Yağ
 • 2,67 Lif
 • 193,97 Kolesterol
 • 519,19 Sodyum
 • 176,83 Potasyum
 • 47,95 Kalsiyum
 • 138,14 A Vitamini
 • 0,05 C Vitamini
 • 41,78 Karbonhidrat

1 Gram Yumurtalı Ekmek İçindeki Besinler

 • 0,3 Karbonhidrat
 • 0,09 Protein
 • 0,1 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 1,39 Kolesterol
 • 3,71 Sodyum
 • 1,26 Potasyum
 • 0,34 Kalsiyum
 • 0,99 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 0,3 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YUMURTALI EKMEK İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0