Yumurta Salatası Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYumurta Salatası Kaç Kalori? Yumurta Salatası Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yumurta Salatası Kaç Kalori? Yumurta Salatası Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yumurta Salatası yemek zararlı mı? faydalı mı? Yumurta Salatası kaç kalori? Yumurta Salatası içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yumurta Salatası içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yumurta Salatası kaç kalori, Yumurta Salatası yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yumurta Salatası gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yumurta Salatası ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yumurta Salatası ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yumurta Salatası içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yumurta Salatası içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde 63,24 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yumurta Salatası yiyerek de alabiliyoruz. Yumurta Salatası içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yumurta Salatası yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde ortalama 117,95 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yumurta Salatası içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yumurta Salatası içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yumurta Salatası içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yumurta Salatası içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde yaklaşık olarak 2,66 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yumurta Salatası içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yumurta Salatası içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde yaklaşık olarak 251,47 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yumurta Salatası içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yumurta Salatası içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yumurta Salatası yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde 1,09 g olarak bulunuyor.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yumurta Salatası içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde yaklaşık olarak 2,08 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yumurta Salatası tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yumurta Salatası içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yumurta Salatası içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yumurta Salatası içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde 7,98 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yumurta Salatası içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yumurta Salatası içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yumurta Salatası yiyeceği de var. Yumurta Salatası içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde yaklaşık olarak 250,89 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yumurta Salatası içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yumurta Salatası tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yumurta Salatası içerisinde Protein bulunuyor. Yumurta Salatası içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yumurta Salatası dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yumurta Salatası içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yumurta Salatası içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde de 8,98 g Protein bulunuyor.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yumurta Salatası içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yumurta Salatası ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde yaklaşık olarak 293,8 mg sodyum bulunuyor. Peki Yumurta Salatası içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yumurta Salatası yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yumurta Salatası içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yumurta Salatası içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde yaklaşık olarak 246,45 iu A Vitamini bulunur. Yumurta Salatası tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yumurta Salatası İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yumurta Salatası içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yumurta Salatası yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası içerisinde 39,54 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yumurta Salatası içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yumurta Salatası yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yumurta Salatası içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yumurta Salatası içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yumurta Salatası içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yumurta Salatası İçindeki Besinler

 • 2,66 Karbonhidrat
 • 8,98 Protein
 • 7,98 Yağ
 • 1,09 Lif
 • 251,47 Kolesterol
 • 293,8 Sodyum
 • 250,89 Potasyum
 • 63,24 Kalsiyum
 • 246,45 A Vitamini
 • 39,54 C Vitamini
 • 2,66 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yumurta Salatası İçindeki Besinler

 • 0,28 Karbonhidrat
 • 0,95 Protein
 • 0,84 Yağ
 • 0,11 Lif
 • 26,47 Kolesterol
 • 30,93 Sodyum
 • 26,41 Potasyum
 • 6,66 Kalsiyum
 • 25,94 A Vitamini
 • 4,16 C Vitamini
 • 0,28 Karbonhidrat

1 Kase (Orta) Yumurta Salatası İçindeki Besinler

 • 3,36 Karbonhidrat
 • 11,34 Protein
 • 10,08 Yağ
 • 1,38 Lif
 • 317,65 Kolesterol
 • 371,11 Sodyum
 • 316,92 Potasyum
 • 79,88 Kalsiyum
 • 311,31 A Vitamini
 • 49,95 C Vitamini
 • 3,36 Karbonhidrat

1 Kavanoz (Küçük) Yumurta Salatası İçindeki Besinler

 • 2,66 Karbonhidrat
 • 8,98 Protein
 • 7,98 Yağ
 • 1,09 Lif
 • 251,47 Kolesterol
 • 293,8 Sodyum
 • 250,89 Potasyum
 • 63,24 Kalsiyum
 • 246,45 A Vitamini
 • 39,54 C Vitamini
 • 2,66 Karbonhidrat

1 Gram Yumurta Salatası İçindeki Besinler

 • 0,03 Karbonhidrat
 • 0,09 Protein
 • 0,08 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 2,65 Kolesterol
 • 3,09 Sodyum
 • 2,64 Potasyum
 • 0,67 Kalsiyum
 • 2,59 A Vitamini
 • 0,42 C Vitamini
 • 0,03 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YUMURTA SALATASI İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0