Yulaf Lapası Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYulaf Lapası Kaç Kalori? Yulaf Lapası Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yulaf Lapası Kaç Kalori? Yulaf Lapası Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yulaf Lapası yemek zararlı mı? faydalı mı? Yulaf Lapası kaç kalori? Yulaf Lapası içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yulaf Lapası içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yulaf Lapası kaç kalori, Yulaf Lapası yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yulaf Lapası gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yulaf Lapası ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yulaf Lapası ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yulaf Lapası içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yulaf Lapası içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde 90,9 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yulaf Lapası yiyerek de alabiliyoruz. Yulaf Lapası içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yulaf Lapası yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde ortalama 99,56 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yulaf Lapası içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yulaf Lapası içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yulaf Lapası içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yulaf Lapası içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde yaklaşık olarak 15,17 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yulaf Lapası içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yulaf Lapası içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde yaklaşık olarak 4,28 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yulaf Lapası içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yulaf Lapası içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yulaf Lapası yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde 0,97 g olarak bulunuyor.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yulaf Lapası içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde yaklaşık olarak 0,83 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yulaf Lapası tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yulaf Lapası içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yulaf Lapası içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yulaf Lapası içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde 2,32 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yulaf Lapası içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yulaf Lapası içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yulaf Lapası yiyeceği de var. Yulaf Lapası içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde yaklaşık olarak 175,58 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yulaf Lapası içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yulaf Lapası tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yulaf Lapası içerisinde Protein bulunuyor. Yulaf Lapası içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yulaf Lapası dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yulaf Lapası içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yulaf Lapası içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde de 4,33 g Protein bulunuyor.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yulaf Lapası içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yulaf Lapası ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde yaklaşık olarak 38,06 mg sodyum bulunuyor. Peki Yulaf Lapası içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yulaf Lapası yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yulaf Lapası içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yulaf Lapası içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde yaklaşık olarak 15,7 iu A Vitamini bulunur. Yulaf Lapası tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yulaf Lapası İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yulaf Lapası içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yulaf Lapası yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası içerisinde 0,71 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yulaf Lapası içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yulaf Lapası yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yulaf Lapası içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yulaf Lapası içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yulaf Lapası içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yulaf Lapası İçindeki Besinler

 • 15,17 Karbonhidrat
 • 4,33 Protein
 • 2,32 Yağ
 • 0,97 Lif
 • 4,28 Kolesterol
 • 38,06 Sodyum
 • 175,58 Potasyum
 • 90,9 Kalsiyum
 • 15,7 A Vitamini
 • 0,71 C Vitamini
 • 15,17 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yulaf Lapası İçindeki Besinler

 • 1,75 Karbonhidrat
 • 0,5 Protein
 • 0,27 Yağ
 • 0,11 Lif
 • 0,49 Kolesterol
 • 4,39 Sodyum
 • 20,26 Potasyum
 • 10,49 Kalsiyum
 • 1,81 A Vitamini
 • 0,08 C Vitamini
 • 1,75 Karbonhidrat

1 Gram Yulaf Lapası İçindeki Besinler

 • 0,12 Karbonhidrat
 • 0,03 Protein
 • 0,02 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,03 Kolesterol
 • 0,29 Sodyum
 • 1,35 Potasyum
 • 0,7 Kalsiyum
 • 0,12 A Vitamini
 • 0,01 C Vitamini
 • 0,12 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YULAF LAPASI İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0