Yufkalı Pilav Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYufkalı Pilav Kaç Kalori? Yufkalı Pilav Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yufkalı Pilav Kaç Kalori? Yufkalı Pilav Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yufkalı Pilav yemek zararlı mı? faydalı mı? Yufkalı Pilav kaç kalori? Yufkalı Pilav içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yufkalı Pilav içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yufkalı Pilav kaç kalori, Yufkalı Pilav yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yufkalı Pilav gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yufkalı Pilav ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yufkalı Pilav ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yufkalı Pilav içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde 58,78 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yufkalı Pilav yiyerek de alabiliyoruz. Yufkalı Pilav içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yufkalı Pilav yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde ortalama 419,8 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yufkalı Pilav içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yufkalı Pilav içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yufkalı Pilav içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde yaklaşık olarak 73,05 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yufkalı Pilav içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde yaklaşık olarak 11,91 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yufkalı Pilav içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yufkalı Pilav yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde 4,13 g olarak bulunuyor.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde yaklaşık olarak 1,67 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yufkalı Pilav tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yufkalı Pilav içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yufkalı Pilav içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde 9,55 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yufkalı Pilav içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yufkalı Pilav yiyeceği de var. Yufkalı Pilav içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde yaklaşık olarak 378,64 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yufkalı Pilav içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yufkalı Pilav tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Protein bulunuyor. Yufkalı Pilav içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yufkalı Pilav dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yufkalı Pilav içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yufkalı Pilav içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde de 9,27 g Protein bulunuyor.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yufkalı Pilav içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yufkalı Pilav ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde yaklaşık olarak 514,43 mg sodyum bulunuyor. Peki Yufkalı Pilav içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yufkalı Pilav yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yufkalı Pilav içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yufkalı Pilav içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde yaklaşık olarak 34,79 iu A Vitamini bulunur. Yufkalı Pilav tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yufkalı Pilav İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yufkalı Pilav içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yufkalı Pilav yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav içerisinde 3,58 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yufkalı Pilav içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yufkalı Pilav yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yufkalı Pilav içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yufkalı Pilav içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yufkalı Pilav içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yufkalı Pilav İçindeki Besinler

 • 73,05 Karbonhidrat
 • 9,27 Protein
 • 9,55 Yağ
 • 4,13 Lif
 • 11,91 Kolesterol
 • 514,43 Sodyum
 • 378,64 Potasyum
 • 58,78 Kalsiyum
 • 34,79 A Vitamini
 • 3,58 C Vitamini
 • 73,05 Karbonhidrat

1 Tabak (Yarım) Yufkalı Pilav İçindeki Besinler

 • 42,97 Karbonhidrat
 • 5,45 Protein
 • 5,62 Yağ
 • 2,43 Lif
 • 7,01 Kolesterol
 • 302,61 Sodyum
 • 222,73 Potasyum
 • 34,58 Kalsiyum
 • 20,47 A Vitamini
 • 2,11 C Vitamini
 • 42,97 Karbonhidrat

1 Tabak (Orta) Yufkalı Pilav İçindeki Besinler

 • 71,62 Karbonhidrat
 • 9,09 Protein
 • 9,37 Yağ
 • 4,05 Lif
 • 11,68 Kolesterol
 • 504,34 Sodyum
 • 371,21 Potasyum
 • 57,63 Kalsiyum
 • 34,11 A Vitamini
 • 3,51 C Vitamini
 • 71,62 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yufkalı Pilav İçindeki Besinler

 • 5,73 Karbonhidrat
 • 0,73 Protein
 • 0,75 Yağ
 • 0,32 Lif
 • 0,93 Kolesterol
 • 40,35 Sodyum
 • 29,7 Potasyum
 • 4,61 Kalsiyum
 • 2,73 A Vitamini
 • 0,28 C Vitamini
 • 5,73 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı (Tepeleme) Yufkalı Pilav İçindeki Besinler

 • 7,16 Karbonhidrat
 • 0,91 Protein
 • 0,94 Yağ
 • 0,4 Lif
 • 1,17 Kolesterol
 • 50,43 Sodyum
 • 37,12 Potasyum
 • 5,76 Kalsiyum
 • 3,41 A Vitamini
 • 0,35 C Vitamini
 • 7,16 Karbonhidrat

1 Gram Yufkalı Pilav İçindeki Besinler

 • 0,29 Karbonhidrat
 • 0,04 Protein
 • 0,04 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0,05 Kolesterol
 • 2,02 Sodyum
 • 1,48 Potasyum
 • 0,23 Kalsiyum
 • 0,14 A Vitamini
 • 0,01 C Vitamini
 • 0,29 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YUFKALI PİLAV İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0