Yufka Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYufka Kaç Kalori? Yufka Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yufka Kaç Kalori? Yufka Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yufka yemek zararlı mı? faydalı mı? Yufka kaç kalori? Yufka içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yufka içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yufka kaç kalori, Yufka yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yufka gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yufka ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yufka ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yufka içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yufka içerisinde de var. 1 Adet Yufka içerisinde 14,4 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yufka yiyerek de alabiliyoruz. Yufka içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yufka yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Adet Yufka içerisinde ortalama 387,2 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yufka içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yufka içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yufka içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yufka içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Adet Yufka içerisinde yaklaşık olarak 80,18 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yufka içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yufka içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Adet Yufka içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yufka içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yufka yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Adet Yufka içerisinde 4,96 g olarak bulunuyor.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yufka içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Adet Yufka içerisinde yaklaşık olarak 1,17 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yufka tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yufka içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yufka içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yufka içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Adet Yufka içerisinde 1,41 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yufka içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yufka içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yufka yiyeceği de var. Yufka içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Adet Yufka içerisinde yaklaşık olarak 86,4 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yufka içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yufka tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yufka içerisinde Protein bulunuyor. Yufka içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yufka dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yufka içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yufka içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Adet Yufka içerisinde de 10,94 g Protein bulunuyor.

Yufka İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yufka içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yufka ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Adet Yufka içerisinde yaklaşık olarak 404,8 mg sodyum bulunuyor. Peki Yufka içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yufka yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yufka İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yufka içerisinde hiç A Vitamini yok. A Vitamini oranı 0.

Yufka İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yufka içerisinde hiç C Vitamini yok. C Vitamini oranı 0.

Peki miktar olarak Yufka içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yufka yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yufka içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yufka içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yufka içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Adet Yufka İçindeki Besinler

 • 80,18 Karbonhidrat
 • 10,94 Protein
 • 1,41 Yağ
 • 4,96 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 404,8 Sodyum
 • 86,4 Potasyum
 • 14,4 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 80,18 Karbonhidrat

1 Gram Yufka İçindeki Besinler

 • 0,5 Karbonhidrat
 • 0,07 Protein
 • 0,01 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 2,53 Sodyum
 • 0,54 Potasyum
 • 0,09 Kalsiyum
 • 0 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 0,5 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YUFKA İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0