Yufka Böreği Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYufka Böreği Kaç Kalori? Yufka Böreği Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yufka Böreği Kaç Kalori? Yufka Böreği Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yufka Böreği yemek zararlı mı? faydalı mı? Yufka Böreği kaç kalori? Yufka Böreği içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yufka Böreği içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yufka Böreği kaç kalori, Yufka Böreği yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yufka Böreği gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yufka Böreği ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yufka Böreği ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yufka Böreği içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yufka Böreği içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde 58,67 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yufka Böreği yiyerek de alabiliyoruz. Yufka Böreği içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yufka Böreği yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde ortalama 325,8 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yufka Böreği içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yufka Böreği içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yufka Böreği içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yufka Böreği içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde yaklaşık olarak 61,42 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yufka Böreği içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yufka Böreği içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde yaklaşık olarak 17,9 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yufka Böreği içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yufka Böreği içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yufka Böreği yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde 1,63 g olarak bulunuyor.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yufka Böreği içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde yaklaşık olarak 4,81 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yufka Böreği tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yufka Böreği içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yufka Böreği içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yufka Böreği içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde 6,73 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yufka Böreği içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yufka Böreği içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yufka Böreği yiyeceği de var. Yufka Böreği içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde yaklaşık olarak 268,41 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yufka Böreği içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yufka Böreği tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yufka Böreği içerisinde Protein bulunuyor. Yufka Böreği içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yufka Böreği dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yufka Böreği içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yufka Böreği içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde de 9,41 g Protein bulunuyor.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yufka Böreği içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yufka Böreği ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde yaklaşık olarak 178,54 mg sodyum bulunuyor. Peki Yufka Böreği içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yufka Böreği yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yufka Böreği içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yufka Böreği içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde yaklaşık olarak 21,89 iu A Vitamini bulunur. Yufka Böreği tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yufka Böreği İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yufka Böreği içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yufka Böreği yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği içerisinde 9,65 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yufka Böreği içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yufka Böreği yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yufka Böreği içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yufka Böreği içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yufka Böreği içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yufka Böreği İçindeki Besinler

 • 61,42 Karbonhidrat
 • 9,41 Protein
 • 6,73 Yağ
 • 1,63 Lif
 • 17,9 Kolesterol
 • 178,54 Sodyum
 • 268,41 Potasyum
 • 58,67 Kalsiyum
 • 21,89 A Vitamini
 • 9,65 C Vitamini
 • 61,42 Karbonhidrat

1 Gram Yufka Böreği İçindeki Besinler

 • 0,34 Karbonhidrat
 • 0,05 Protein
 • 0,04 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,1 Kolesterol
 • 0,98 Sodyum
 • 1,47 Potasyum
 • 0,32 Kalsiyum
 • 0,12 A Vitamini
 • 0,05 C Vitamini
 • 0,34 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YUFKA BÖREĞİ İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0