Yosun Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYosun Kaç Kalori? Yosun Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yosun Kaç Kalori? Yosun Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yosun yemek zararlı mı? faydalı mı? Yosun kaç kalori? Yosun içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yosun içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yosun kaç kalori, Yosun yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yosun gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yosun ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yosun ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yosun içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yosun içerisinde de var. 1 Yaprak Yosun içerisinde 7 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yosun yiyerek de alabiliyoruz. Yosun içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yosun yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Yaprak Yosun içerisinde ortalama 3,5 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yosun içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yosun içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yosun içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yosun içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Yaprak Yosun içerisinde yaklaşık olarak 0,51 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yosun içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yosun içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Yaprak Yosun içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yosun içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yosun yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Yaprak Yosun içerisinde 0,03 g olarak bulunuyor.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yosun içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Yaprak Yosun içerisinde yaklaşık olarak 0,18 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yosun tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yosun içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yosun içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yosun içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Yaprak Yosun içerisinde 0,03 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yosun içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yosun içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yosun yiyeceği de var. Yosun içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Yaprak Yosun içerisinde yaklaşık olarak 35,6 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yosun içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yosun tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yosun içerisinde Protein bulunuyor. Yosun içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yosun dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yosun içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yosun içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Yaprak Yosun içerisinde de 0,58 g Protein bulunuyor.

Yosun İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yosun içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yosun ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Yaprak Yosun içerisinde yaklaşık olarak 4,8 mg sodyum bulunuyor. Peki Yosun içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yosun yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yosun İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yosun içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yosun içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Yaprak Yosun içerisinde yaklaşık olarak 520,2 iu A Vitamini bulunur. Yosun tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yosun İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yosun içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yosun yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Yaprak Yosun içerisinde 3,9 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yosun içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yosun yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yosun içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yosun içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yosun içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Yaprak Yosun İçindeki Besinler

 • 0,51 Karbonhidrat
 • 0,58 Protein
 • 0,03 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 4,8 Sodyum
 • 35,6 Potasyum
 • 7 Kalsiyum
 • 520,2 A Vitamini
 • 3,9 C Vitamini
 • 0,51 Karbonhidrat

1 Gram Yosun İçindeki Besinler

 • 0,05 Karbonhidrat
 • 0,06 Protein
 • 0 Yağ
 • 0 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,48 Sodyum
 • 3,56 Potasyum
 • 0,7 Kalsiyum
 • 52,02 A Vitamini
 • 0,39 C Vitamini
 • 0,05 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YOSUN İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0