Yoğurtlu Yeşil Mercimek Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYoğurtlu Yeşil Mercimek Kaç Kalori? Yoğurtlu Yeşil Mercimek Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek Kaç Kalori? Yoğurtlu Yeşil Mercimek Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek yemek zararlı mı? faydalı mı? Yoğurtlu Yeşil Mercimek kaç kalori? Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yoğurtlu Yeşil Mercimek içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek kaç kalori, Yoğurtlu Yeşil Mercimek yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yoğurtlu Yeşil Mercimek gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yoğurtlu Yeşil Mercimek ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yoğurtlu Yeşil Mercimek ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde 123,97 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yoğurtlu Yeşil Mercimek yiyerek de alabiliyoruz. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yoğurtlu Yeşil Mercimek yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde ortalama 278,97 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 43,05 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 2,29 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yoğurtlu Yeşil Mercimek yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde 8,91 g olarak bulunuyor.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 6,43 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yoğurtlu Yeşil Mercimek tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde 1,86 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yoğurtlu Yeşil Mercimek yiyeceği de var. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 777,91 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yoğurtlu Yeşil Mercimek tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Protein bulunuyor. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yoğurtlu Yeşil Mercimek dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde de 21,12 g Protein bulunuyor.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yoğurtlu Yeşil Mercimek ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 495,94 mg sodyum bulunuyor. Peki Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yoğurtlu Yeşil Mercimek yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 30,85 iu A Vitamini bulunur. Yoğurtlu Yeşil Mercimek tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yoğurtlu Yeşil Mercimek yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde 3,73 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yoğurtlu Yeşil Mercimek yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yoğurtlu Yeşil Mercimek içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçindeki Besinler

 • 43,05 Karbonhidrat
 • 21,12 Protein
 • 1,86 Yağ
 • 8,91 Lif
 • 2,29 Kolesterol
 • 495,94 Sodyum
 • 777,91 Potasyum
 • 123,97 Kalsiyum
 • 30,85 A Vitamini
 • 3,73 C Vitamini
 • 43,05 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçindeki Besinler

 • 3,91 Karbonhidrat
 • 1,92 Protein
 • 0,17 Yağ
 • 0,81 Lif
 • 0,21 Kolesterol
 • 45,09 Sodyum
 • 70,72 Potasyum
 • 11,27 Kalsiyum
 • 2,8 A Vitamini
 • 0,34 C Vitamini
 • 3,91 Karbonhidrat

1 Kase (Orta) Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçindeki Besinler

 • 58,7 Karbonhidrat
 • 28,8 Protein
 • 2,54 Yağ
 • 12,14 Lif
 • 3,13 Kolesterol
 • 676,28 Sodyum
 • 1060,78 Potasyum
 • 169,05 Kalsiyum
 • 42,07 A Vitamini
 • 5,08 C Vitamini
 • 58,7 Karbonhidrat

1 Gram Yoğurtlu Yeşil Mercimek İçindeki Besinler

 • 0,39 Karbonhidrat
 • 0,19 Protein
 • 0,02 Yağ
 • 0,08 Lif
 • 0,02 Kolesterol
 • 4,51 Sodyum
 • 7,07 Potasyum
 • 1,13 Kalsiyum
 • 0,28 A Vitamini
 • 0,03 C Vitamini
 • 0,39 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YOĞURTLU YEŞİL MERCİMEK İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0