Yeşillik/Domates/Salatalık Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYeşillik/Domates/Salatalık Kaç Kalori? Yeşillik/Domates/Salatalık Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşillik/Domates/Salatalık Kaç Kalori? Yeşillik/Domates/Salatalık Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşillik/Domates/Salatalık yemek zararlı mı? faydalı mı? Yeşillik/Domates/Salatalık kaç kalori? Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yeşillik/Domates/Salatalık içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yeşillik/Domates/Salatalık kaç kalori, Yeşillik/Domates/Salatalık yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yeşillik/Domates/Salatalık gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yeşillik/Domates/Salatalık ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yeşillik/Domates/Salatalık ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde 28 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yeşillik/Domates/Salatalık yiyerek de alabiliyoruz. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yeşillik/Domates/Salatalık yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde ortalama 34 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yeşillik/Domates/Salatalık içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde yaklaşık olarak 5,2 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yeşillik/Domates/Salatalık yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde 1,9 g olarak bulunuyor.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde yaklaşık olarak 1 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yeşillik/Domates/Salatalık tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde 0,42 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yeşillik/Domates/Salatalık yiyeceği de var. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde yaklaşık olarak 484 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yeşillik/Domates/Salatalık tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde Protein bulunuyor. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yeşillik/Domates/Salatalık dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde de 1,9 g Protein bulunuyor.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yeşillik/Domates/Salatalık ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde yaklaşık olarak 12 mg sodyum bulunuyor. Peki Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yeşillik/Domates/Salatalık yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde yaklaşık olarak 168 iu A Vitamini bulunur. Yeşillik/Domates/Salatalık tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yeşillik/Domates/Salatalık İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yeşillik/Domates/Salatalık yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde 49,09 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yeşillik/Domates/Salatalık içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yeşillik/Domates/Salatalık yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yeşillik/Domates/Salatalık içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yeşillik/Domates/Salatalık içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yeşillik/Domates/Salatalık İçindeki Besinler

 • 5,2 Karbonhidrat
 • 1,9 Protein
 • 0,42 Yağ
 • 1,9 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 12 Sodyum
 • 484 Potasyum
 • 28 Kalsiyum
 • 168 A Vitamini
 • 49,09 C Vitamini
 • 5,2 Karbonhidrat

1 Serbest Yeşillik/Domates/Salatalık İçindeki Besinler

 • 0,03 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,06 Sodyum
 • 2,42 Potasyum
 • 0,14 Kalsiyum
 • 0,84 A Vitamini
 • 0,25 C Vitamini
 • 0,03 Karbonhidrat

1 Gram Yeşillik/Domates/Salatalık İçindeki Besinler

 • 0,03 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,06 Sodyum
 • 2,42 Potasyum
 • 0,14 Kalsiyum
 • 0,84 A Vitamini
 • 0,25 C Vitamini
 • 0,03 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YEŞİLLİK/DOMATES/SALATALIK İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0