Yeşil Pilav Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYeşil Pilav Kaç Kalori? Yeşil Pilav Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşil Pilav Kaç Kalori? Yeşil Pilav Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşil Pilav yemek zararlı mı? faydalı mı? Yeşil Pilav kaç kalori? Yeşil Pilav içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yeşil Pilav içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yeşil Pilav kaç kalori, Yeşil Pilav yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yeşil Pilav gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yeşil Pilav ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yeşil Pilav ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yeşil Pilav içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yeşil Pilav içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde 71,51 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yeşil Pilav yiyerek de alabiliyoruz. Yeşil Pilav içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yeşil Pilav yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde ortalama 259,31 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yeşil Pilav içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yeşil Pilav içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yeşil Pilav içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yeşil Pilav içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde yaklaşık olarak 48,5 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yeşil Pilav içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yeşil Pilav içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde yaklaşık olarak 5,96 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yeşil Pilav içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yeşil Pilav içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yeşil Pilav yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde 1,96 g olarak bulunuyor.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yeşil Pilav içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde yaklaşık olarak 2,17 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yeşil Pilav tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yeşil Pilav içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yeşil Pilav içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yeşil Pilav içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde 4,6 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yeşil Pilav içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yeşil Pilav içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yeşil Pilav yiyeceği de var. Yeşil Pilav içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde yaklaşık olarak 236,1 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yeşil Pilav içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yeşil Pilav tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yeşil Pilav içerisinde Protein bulunuyor. Yeşil Pilav içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yeşil Pilav dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yeşil Pilav içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yeşil Pilav içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde de 5,18 g Protein bulunuyor.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yeşil Pilav içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yeşil Pilav ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde yaklaşık olarak 333,17 mg sodyum bulunuyor. Peki Yeşil Pilav içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yeşil Pilav yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yeşil Pilav içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yeşil Pilav içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde yaklaşık olarak 124,04 iu A Vitamini bulunur. Yeşil Pilav tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yeşil Pilav İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yeşil Pilav içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yeşil Pilav yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav içerisinde 23,71 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yeşil Pilav içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yeşil Pilav yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yeşil Pilav içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yeşil Pilav içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yeşil Pilav içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yeşil Pilav İçindeki Besinler

 • 48,5 Karbonhidrat
 • 5,18 Protein
 • 4,6 Yağ
 • 1,96 Lif
 • 5,96 Kolesterol
 • 333,17 Sodyum
 • 236,1 Potasyum
 • 71,51 Kalsiyum
 • 124,04 A Vitamini
 • 23,71 C Vitamini
 • 48,5 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yeşil Pilav İçindeki Besinler

 • 3,83 Karbonhidrat
 • 0,41 Protein
 • 0,36 Yağ
 • 0,15 Lif
 • 0,47 Kolesterol
 • 26,3 Sodyum
 • 18,64 Potasyum
 • 5,65 Kalsiyum
 • 9,79 A Vitamini
 • 1,87 C Vitamini
 • 3,83 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı (Tepeleme) Yeşil Pilav İçindeki Besinler

 • 5,11 Karbonhidrat
 • 0,55 Protein
 • 0,48 Yağ
 • 0,21 Lif
 • 0,63 Kolesterol
 • 35,07 Sodyum
 • 24,85 Potasyum
 • 7,53 Kalsiyum
 • 13,06 A Vitamini
 • 2,5 C Vitamini
 • 5,11 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı (Çok Tepeleme) Yeşil Pilav İçindeki Besinler

 • 7,66 Karbonhidrat
 • 0,82 Protein
 • 0,73 Yağ
 • 0,31 Lif
 • 0,94 Kolesterol
 • 52,61 Sodyum
 • 37,28 Potasyum
 • 11,29 Kalsiyum
 • 19,59 A Vitamini
 • 3,74 C Vitamini
 • 7,66 Karbonhidrat

1 Tabak (Orta) Yeşil Pilav İçindeki Besinler

 • 53,61 Karbonhidrat
 • 5,72 Protein
 • 5,08 Yağ
 • 2,17 Lif
 • 6,59 Kolesterol
 • 368,24 Sodyum
 • 260,96 Potasyum
 • 79,03 Kalsiyum
 • 137,1 A Vitamini
 • 26,21 C Vitamini
 • 53,61 Karbonhidrat

1 Tabak (Yarım) Yeşil Pilav İçindeki Besinler

 • 26,8 Karbonhidrat
 • 2,86 Protein
 • 2,54 Yağ
 • 1,08 Lif
 • 3,3 Kolesterol
 • 184,12 Sodyum
 • 130,48 Potasyum
 • 39,52 Kalsiyum
 • 68,55 A Vitamini
 • 13,1 C Vitamini
 • 26,8 Karbonhidrat

1 Porsiyon (Büyük) Yeşil Pilav İçindeki Besinler

 • 76,58 Karbonhidrat
 • 8,18 Protein
 • 7,26 Yağ
 • 3,09 Lif
 • 9,42 Kolesterol
 • 526,05 Sodyum
 • 372,8 Potasyum
 • 112,9 Kalsiyum
 • 195,86 A Vitamini
 • 37,44 C Vitamini
 • 76,58 Karbonhidrat

1 Gram Yeşil Pilav İçindeki Besinler

 • 0,26 Karbonhidrat
 • 0,03 Protein
 • 0,02 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,03 Kolesterol
 • 1,75 Sodyum
 • 1,24 Potasyum
 • 0,38 Kalsiyum
 • 0,65 A Vitamini
 • 0,12 C Vitamini
 • 0,26 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YEŞİL PİLAV İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0