Yeşil Mercimekli Enginar Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYeşil Mercimekli Enginar Kaç Kalori? Yeşil Mercimekli Enginar Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşil Mercimekli Enginar Kaç Kalori? Yeşil Mercimekli Enginar Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşil Mercimekli Enginar yemek zararlı mı? faydalı mı? Yeşil Mercimekli Enginar kaç kalori? Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yeşil Mercimekli Enginar içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yeşil Mercimekli Enginar kaç kalori, Yeşil Mercimekli Enginar yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yeşil Mercimekli Enginar gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yeşil Mercimekli Enginar ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yeşil Mercimekli Enginar ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde 106,88 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yeşil Mercimekli Enginar yiyerek de alabiliyoruz. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yeşil Mercimekli Enginar yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde ortalama 151,41 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yeşil Mercimekli Enginar içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde yaklaşık olarak 21,41 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yeşil Mercimekli Enginar yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde 12 g olarak bulunuyor.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde yaklaşık olarak 3,85 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yeşil Mercimekli Enginar tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde 3,54 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yeşil Mercimekli Enginar yiyeceği de var. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde yaklaşık olarak 745,34 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yeşil Mercimekli Enginar tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde Protein bulunuyor. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yeşil Mercimekli Enginar dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde de 8,23 g Protein bulunuyor.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yeşil Mercimekli Enginar ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde yaklaşık olarak 572,61 mg sodyum bulunuyor. Peki Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yeşil Mercimekli Enginar yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde yaklaşık olarak 193,02 iu A Vitamini bulunur. Yeşil Mercimekli Enginar tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yeşil Mercimekli Enginar İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yeşil Mercimekli Enginar yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde 52,31 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yeşil Mercimekli Enginar içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yeşil Mercimekli Enginar yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yeşil Mercimekli Enginar içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yeşil Mercimekli Enginar içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar İçindeki Besinler

 • 21,41 Karbonhidrat
 • 8,23 Protein
 • 3,54 Yağ
 • 12 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 572,61 Sodyum
 • 745,34 Potasyum
 • 106,88 Kalsiyum
 • 193,02 A Vitamini
 • 52,31 C Vitamini
 • 21,41 Karbonhidrat

1 Adet (Orta) Yeşil Mercimekli Enginar İçindeki Besinler

 • 20,73 Karbonhidrat
 • 7,96 Protein
 • 3,43 Yağ
 • 11,61 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 554,34 Sodyum
 • 721,55 Potasyum
 • 103,47 Kalsiyum
 • 186,86 A Vitamini
 • 50,64 C Vitamini
 • 20,73 Karbonhidrat

1 Gram Yeşil Mercimekli Enginar İçindeki Besinler

 • 0,11 Karbonhidrat
 • 0,04 Protein
 • 0,02 Yağ
 • 0,06 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 3,05 Sodyum
 • 3,96 Potasyum
 • 0,57 Kalsiyum
 • 1,03 A Vitamini
 • 0,28 C Vitamini
 • 0,11 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YEŞİL MERCİMEKLİ ENGİNAR İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0