Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori? Yeşil Mercimek Çorbası Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşil Mercimek Çorbası Kaç Kalori? Yeşil Mercimek Çorbası Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yeşil Mercimek Çorbası yemek zararlı mı? faydalı mı? Yeşil Mercimek Çorbası kaç kalori? Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yeşil Mercimek Çorbası içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yeşil Mercimek Çorbası kaç kalori, Yeşil Mercimek Çorbası yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yeşil Mercimek Çorbası gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yeşil Mercimek Çorbası ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yeşil Mercimek Çorbası ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde de var. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde 26,7 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yeşil Mercimek Çorbası yiyerek de alabiliyoruz. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yeşil Mercimek Çorbası yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde ortalama 120,7 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yeşil Mercimek Çorbası içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 12,04 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 3,28 mg kolesterol bulunmaktadır.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yeşil Mercimek Çorbası yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde 2,5 g olarak bulunuyor.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 1,49 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yeşil Mercimek Çorbası tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde 6,03 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yeşil Mercimek Çorbası yiyeceği de var. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 269,37 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yeşil Mercimek Çorbası tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Protein bulunuyor. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yeşil Mercimek Çorbası dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde de 4,5 g Protein bulunuyor.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yeşil Mercimek Çorbası ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 210,86 mg sodyum bulunuyor. Peki Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yeşil Mercimek Çorbası yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde yaklaşık olarak 277,87 iu A Vitamini bulunur. Yeşil Mercimek Çorbası tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yeşil Mercimek Çorbası İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yeşil Mercimek Çorbası yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde 4,71 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yeşil Mercimek Çorbası içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yeşil Mercimek Çorbası yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yeşil Mercimek Çorbası içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yeşil Mercimek Çorbası içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Kepçe Yeşil Mercimek Çorbası İçindeki Besinler

 • 12,04 Karbonhidrat
 • 4,5 Protein
 • 6,03 Yağ
 • 2,5 Lif
 • 3,28 Kolesterol
 • 210,86 Sodyum
 • 269,37 Potasyum
 • 26,7 Kalsiyum
 • 277,87 A Vitamini
 • 4,71 C Vitamini
 • 12,04 Karbonhidrat

1 Kase (Küçük) Yeşil Mercimek Çorbası İçindeki Besinler

 • 12,04 Karbonhidrat
 • 4,5 Protein
 • 6,03 Yağ
 • 2,5 Lif
 • 3,28 Kolesterol
 • 210,86 Sodyum
 • 269,37 Potasyum
 • 26,7 Kalsiyum
 • 277,87 A Vitamini
 • 4,71 C Vitamini
 • 12,04 Karbonhidrat

1 Kase (Orta) Yeşil Mercimek Çorbası İçindeki Besinler

 • 16,05 Karbonhidrat
 • 6 Protein
 • 8,04 Yağ
 • 3,34 Lif
 • 4,37 Kolesterol
 • 281,14 Sodyum
 • 359,16 Potasyum
 • 35,6 Kalsiyum
 • 370,49 A Vitamini
 • 6,28 C Vitamini
 • 16,05 Karbonhidrat

1 Kase (Büyük) Yeşil Mercimek Çorbası İçindeki Besinler

 • 24,08 Karbonhidrat
 • 9 Protein
 • 12,06 Yağ
 • 5 Lif
 • 6,55 Kolesterol
 • 421,71 Sodyum
 • 538,74 Potasyum
 • 53,4 Kalsiyum
 • 555,74 A Vitamini
 • 9,42 C Vitamini
 • 24,08 Karbonhidrat

1 Porsiyon (Orta) Yeşil Mercimek Çorbası İçindeki Besinler

 • 17,66 Karbonhidrat
 • 6,6 Protein
 • 8,84 Yağ
 • 3,67 Lif
 • 4,8 Kolesterol
 • 309,26 Sodyum
 • 395,08 Potasyum
 • 39,16 Kalsiyum
 • 407,54 A Vitamini
 • 6,9 C Vitamini
 • 17,66 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Yeşil Mercimek Çorbası İçindeki Besinler

 • 0,8 Karbonhidrat
 • 0,3 Protein
 • 0,4 Yağ
 • 0,17 Lif
 • 0,22 Kolesterol
 • 14,06 Sodyum
 • 17,96 Potasyum
 • 1,78 Kalsiyum
 • 18,52 A Vitamini
 • 0,31 C Vitamini
 • 0,8 Karbonhidrat

1 Gram Yeşil Mercimek Çorbası İçindeki Besinler

 • 0,08 Karbonhidrat
 • 0,03 Protein
 • 0,04 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0,02 Kolesterol
 • 1,41 Sodyum
 • 1,8 Potasyum
 • 0,18 Kalsiyum
 • 1,85 A Vitamini
 • 0,03 C Vitamini
 • 0,08 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0