Yabani Meyve Türleri Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİYabani Meyve Türleri Kaç Kalori? Yabani Meyve Türleri Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yabani Meyve Türleri Kaç Kalori? Yabani Meyve Türleri Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Yabani Meyve Türleri yemek zararlı mı? faydalı mı? Yabani Meyve Türleri kaç kalori? Yabani Meyve Türleri içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Yabani Meyve Türleri içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Yabani Meyve Türleri kaç kalori, Yabani Meyve Türleri yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Yabani Meyve Türleri gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Yabani Meyve Türleri ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Yabani Meyve Türleri ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Yabani Meyve Türleri içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde 17,5 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Yabani Meyve Türleri yiyerek de alabiliyoruz. Yabani Meyve Türleri içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Yabani Meyve Türleri yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde ortalama 48,75 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Yabani Meyve Türleri içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Yabani Meyve Türleri içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Yabani Meyve Türleri içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde yaklaşık olarak 8,88 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Yabani Meyve Türleri içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Yabani Meyve Türleri yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde 3,63 g olarak bulunuyor.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde yaklaşık olarak 0,63 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Yabani Meyve Türleri tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Yabani Meyve Türleri içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Yabani Meyve Türleri içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde 0,63 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Yabani Meyve Türleri içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Yabani Meyve Türleri yiyeceği de var. Yabani Meyve Türleri içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde yaklaşık olarak 87,5 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Yabani Meyve Türleri içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Yabani Meyve Türleri tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde Protein bulunuyor. Yabani Meyve Türleri içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Yabani Meyve Türleri dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Yabani Meyve Türleri içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Yabani Meyve Türleri içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde de 0,38 g Protein bulunuyor.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Yabani Meyve Türleri ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde yaklaşık olarak 2,5 mg sodyum bulunuyor. Peki Yabani Meyve Türleri içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Yabani Meyve Türleri yiyerek sodyum almış olursunuz.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Yabani Meyve Türleri içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Yabani Meyve Türleri içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde yaklaşık olarak 5 iu A Vitamini bulunur. Yabani Meyve Türleri tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Yabani Meyve Türleri İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Yabani Meyve Türleri içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Yabani Meyve Türleri yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri içerisinde 15 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Yabani Meyve Türleri içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Yabani Meyve Türleri yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Yabani Meyve Türleri içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Yabani Meyve Türleri içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Yabani Meyve Türleri içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Yabani Meyve Türleri İçindeki Besinler

 • 8,88 Karbonhidrat
 • 0,38 Protein
 • 0,63 Yağ
 • 3,63 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 2,5 Sodyum
 • 87,5 Potasyum
 • 17,5 Kalsiyum
 • 5 A Vitamini
 • 15 C Vitamini
 • 8,88 Karbonhidrat

1 Serbest Yabani Meyve Türleri İçindeki Besinler

 • 0,07 Karbonhidrat
 • 0 Protein
 • 0,01 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,02 Sodyum
 • 0,7 Potasyum
 • 0,14 Kalsiyum
 • 0,04 A Vitamini
 • 0,12 C Vitamini
 • 0,07 Karbonhidrat

1 Gram Yabani Meyve Türleri İçindeki Besinler

 • 0,07 Karbonhidrat
 • 0 Protein
 • 0,01 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,02 Sodyum
 • 0,7 Potasyum
 • 0,14 Kalsiyum
 • 0,04 A Vitamini
 • 0,12 C Vitamini
 • 0,07 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


YABANİ MEYVE TÜRLERİ İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0