Vejetaryen Yeşil Mercimek Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİVejetaryen Yeşil Mercimek Kaç Kalori? Vejetaryen Yeşil Mercimek Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Vejetaryen Yeşil Mercimek Kaç Kalori? Vejetaryen Yeşil Mercimek Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Vejetaryen Yeşil Mercimek yemek zararlı mı? faydalı mı? Vejetaryen Yeşil Mercimek kaç kalori? Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Vejetaryen Yeşil Mercimek içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Vejetaryen Yeşil Mercimek kaç kalori, Vejetaryen Yeşil Mercimek yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Vejetaryen Yeşil Mercimek gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Vejetaryen Yeşil Mercimek ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Vejetaryen Yeşil Mercimek ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde 40,17 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Vejetaryen Yeşil Mercimek yiyerek de alabiliyoruz. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Vejetaryen Yeşil Mercimek yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde ortalama 168,36 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Vejetaryen Yeşil Mercimek içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 23,93 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Vejetaryen Yeşil Mercimek yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde 4,89 g olarak bulunuyor.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 3,22 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Vejetaryen Yeşil Mercimek tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde 3,32 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Vejetaryen Yeşil Mercimek yiyeceği de var. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 454,17 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Vejetaryen Yeşil Mercimek tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde Protein bulunuyor. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Vejetaryen Yeşil Mercimek dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde de 10,12 g Protein bulunuyor.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Vejetaryen Yeşil Mercimek ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 245,45 mg sodyum bulunuyor. Peki Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Vejetaryen Yeşil Mercimek yiyerek sodyum almış olursunuz.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde yaklaşık olarak 15,81 iu A Vitamini bulunur. Vejetaryen Yeşil Mercimek tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Vejetaryen Yeşil Mercimek İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Vejetaryen Yeşil Mercimek yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde 4,9 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Vejetaryen Yeşil Mercimek yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Vejetaryen Yeşil Mercimek içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Vejetaryen Yeşil Mercimek İçindeki Besinler

 • 23,93 Karbonhidrat
 • 10,12 Protein
 • 3,32 Yağ
 • 4,89 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 245,45 Sodyum
 • 454,17 Potasyum
 • 40,17 Kalsiyum
 • 15,81 A Vitamini
 • 4,9 C Vitamini
 • 23,93 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Vejetaryen Yeşil Mercimek İçindeki Besinler

 • 2,39 Karbonhidrat
 • 1,01 Protein
 • 0,33 Yağ
 • 0,49 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 24,55 Sodyum
 • 45,42 Potasyum
 • 4,02 Kalsiyum
 • 1,58 A Vitamini
 • 0,49 C Vitamini
 • 2,39 Karbonhidrat

1 Gram Vejetaryen Yeşil Mercimek İçindeki Besinler

 • 0,16 Karbonhidrat
 • 0,07 Protein
 • 0,02 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 1,64 Sodyum
 • 3,03 Potasyum
 • 0,27 Kalsiyum
 • 0,11 A Vitamini
 • 0,03 C Vitamini
 • 0,16 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


VEJETARYEN YEŞİL MERCİMEK İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0