Patlıcan Musakka Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİPatlıcan Musakka Kaç Kalori? Patlıcan Musakka Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Patlıcan Musakka Kaç Kalori? Patlıcan Musakka Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Patlıcan Musakka yemek zararlı mı? faydalı mı? Patlıcan Musakka kaç kalori? Patlıcan Musakka içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Patlıcan Musakka içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Patlıcan Musakka kaç kalori, Patlıcan Musakka yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Patlıcan Musakka gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Patlıcan Musakka ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Patlıcan Musakka ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Patlıcan Musakka içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde 30,74 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Patlıcan Musakka yiyerek de alabiliyoruz. Patlıcan Musakka içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Patlıcan Musakka yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde ortalama 130,52 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Patlıcan Musakka içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Patlıcan Musakka içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Patlıcan Musakka içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde yaklaşık olarak 4,92 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Patlıcan Musakka içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde yaklaşık olarak 22,66 mg kolesterol bulunmaktadır.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Patlıcan Musakka içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Patlıcan Musakka yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde 3,63 g olarak bulunuyor.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde yaklaşık olarak 1,55 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Patlıcan Musakka tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Patlıcan Musakka içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Patlıcan Musakka içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde 8,01 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Patlıcan Musakka içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Patlıcan Musakka yiyeceği de var. Patlıcan Musakka içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde yaklaşık olarak 475,66 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Patlıcan Musakka içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Patlıcan Musakka tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Protein bulunuyor. Patlıcan Musakka içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Patlıcan Musakka dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Patlıcan Musakka içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Patlıcan Musakka içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde de 9,16 g Protein bulunuyor.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Patlıcan Musakka içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Patlıcan Musakka ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde yaklaşık olarak 599,7 mg sodyum bulunuyor. Peki Patlıcan Musakka içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Patlıcan Musakka yiyerek sodyum almış olursunuz.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Patlıcan Musakka içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Patlıcan Musakka içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde yaklaşık olarak 98,29 iu A Vitamini bulunur. Patlıcan Musakka tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Patlıcan Musakka İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Patlıcan Musakka içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Patlıcan Musakka yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka içerisinde 47,16 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Patlıcan Musakka içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Patlıcan Musakka yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Patlıcan Musakka içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Patlıcan Musakka içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Patlıcan Musakka içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Patlıcan Musakka İçindeki Besinler

 • 4,92 Karbonhidrat
 • 9,16 Protein
 • 8,01 Yağ
 • 3,63 Lif
 • 22,66 Kolesterol
 • 599,7 Sodyum
 • 475,66 Potasyum
 • 30,74 Kalsiyum
 • 98,29 A Vitamini
 • 47,16 C Vitamini
 • 4,92 Karbonhidrat

1 Porsiyon (Küçük) Patlıcan Musakka İçindeki Besinler

 • 3,04 Karbonhidrat
 • 5,67 Protein
 • 4,96 Yağ
 • 2,24 Lif
 • 14,03 Kolesterol
 • 371,24 Sodyum
 • 294,46 Potasyum
 • 19,03 Kalsiyum
 • 60,85 A Vitamini
 • 29,19 C Vitamini
 • 3,04 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı (Tepeleme) Patlıcan Musakka İçindeki Besinler

 • 0,47 Karbonhidrat
 • 0,87 Protein
 • 0,76 Yağ
 • 0,35 Lif
 • 2,16 Kolesterol
 • 57,11 Sodyum
 • 45,3 Potasyum
 • 2,93 Kalsiyum
 • 9,36 A Vitamini
 • 4,49 C Vitamini
 • 0,47 Karbonhidrat

1 Porsiyon (Büyük) Patlıcan Musakka İçindeki Besinler

 • 5,85 Karbonhidrat
 • 10,91 Protein
 • 9,54 Yağ
 • 4,32 Lif
 • 26,98 Kolesterol
 • 713,93 Sodyum
 • 566,27 Potasyum
 • 36,6 Kalsiyum
 • 117,01 A Vitamini
 • 56,14 C Vitamini
 • 5,85 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı Patlıcan Musakka İçindeki Besinler

 • 0,23 Karbonhidrat
 • 0,44 Protein
 • 0,38 Yağ
 • 0,17 Lif
 • 1,08 Kolesterol
 • 28,56 Sodyum
 • 22,65 Potasyum
 • 1,46 Kalsiyum
 • 4,68 A Vitamini
 • 2,25 C Vitamini
 • 0,23 Karbonhidrat

1 Çorba Kaşığı (Çok Tepeleme) Patlıcan Musakka İçindeki Besinler

 • 0,59 Karbonhidrat
 • 1,09 Protein
 • 0,95 Yağ
 • 0,43 Lif
 • 2,7 Kolesterol
 • 71,39 Sodyum
 • 56,63 Potasyum
 • 3,66 Kalsiyum
 • 11,7 A Vitamini
 • 5,61 C Vitamini
 • 0,59 Karbonhidrat

1 Gram Patlıcan Musakka İçindeki Besinler

 • 0,02 Karbonhidrat
 • 0,04 Protein
 • 0,04 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0,11 Kolesterol
 • 2,86 Sodyum
 • 2,27 Potasyum
 • 0,15 Kalsiyum
 • 0,47 A Vitamini
 • 0,22 C Vitamini
 • 0,02 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


PATLICAN MUSAKKA İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0