Mantar Yemeği Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİM



TOPLAM KALORİ



Mantar Yemeği Kaç Kalori? Mantar Yemeği Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Mantar Yemeği Kaç Kalori? Mantar Yemeği Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Mantar Yemeği yemek zararlı mı? faydalı mı? Mantar Yemeği kaç kalori? Mantar Yemeği içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Mantar Yemeği içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Mantar Yemeği kaç kalori, Mantar Yemeği yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Mantar Yemeği gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Mantar Yemeği ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Mantar Yemeği ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Mantar Yemeği içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Mantar Yemeği içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde 12,96 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Mantar Yemeği yiyerek de alabiliyoruz. Mantar Yemeği içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Mantar Yemeği yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde ortalama 154,82 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Mantar Yemeği içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Mantar Yemeği içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Mantar Yemeği içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Mantar Yemeği içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 6,54 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Mantar Yemeği içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Mantar Yemeği içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 9,04 mg kolesterol bulunmaktadır.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Mantar Yemeği içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Mantar Yemeği içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Mantar Yemeği yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde 1,88 g olarak bulunuyor.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Mantar Yemeği içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 0,99 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Mantar Yemeği tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Mantar Yemeği içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Mantar Yemeği içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Mantar Yemeği içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde 13,44 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Mantar Yemeği içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Mantar Yemeği içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Mantar Yemeği yiyeceği de var. Mantar Yemeği içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 548,16 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Mantar Yemeği içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Mantar Yemeği tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Mantar Yemeği içerisinde Protein bulunuyor. Mantar Yemeği içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Mantar Yemeği dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Mantar Yemeği içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Mantar Yemeği içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde de 5,39 g Protein bulunuyor.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Mantar Yemeği içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Mantar Yemeği ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 267,89 mg sodyum bulunuyor. Peki Mantar Yemeği içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Mantar Yemeği yiyerek sodyum almış olursunuz.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Mantar Yemeği içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Mantar Yemeği içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde yaklaşık olarak 44,42 iu A Vitamini bulunur. Mantar Yemeği tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Mantar Yemeği İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Mantar Yemeği içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Mantar Yemeği yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği içerisinde 4,12 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Mantar Yemeği içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Mantar Yemeği yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Mantar Yemeği içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Mantar Yemeği içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Mantar Yemeği içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Mantar Yemeği İçindeki Besinler

 • 6,54 Karbonhidrat
 • 5,39 Protein
 • 13,44 Yağ
 • 1,88 Lif
 • 9,04 Kolesterol
 • 267,89 Sodyum
 • 548,16 Potasyum
 • 12,96 Kalsiyum
 • 44,42 A Vitamini
 • 4,12 C Vitamini
 • 6,54 Karbonhidrat

1 Gram Mantar Yemeği İçindeki Besinler

 • 0,04 Karbonhidrat
 • 0,03 Protein
 • 0,07 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,05 Kolesterol
 • 1,46 Sodyum
 • 2,98 Potasyum
 • 0,07 Kalsiyum
 • 0,24 A Vitamini
 • 0,02 C Vitamini
 • 0,04 Karbonhidrat

DİĞER



EN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


MANTAR YEMEĞİ İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0