Lahana Turşusu Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİLahana Turşusu Kaç Kalori? Lahana Turşusu Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Lahana Turşusu Kaç Kalori? Lahana Turşusu Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Lahana Turşusu yemek zararlı mı? faydalı mı? Lahana Turşusu kaç kalori? Lahana Turşusu içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Lahana Turşusu içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Lahana Turşusu kaç kalori, Lahana Turşusu yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Lahana Turşusu gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Lahana Turşusu ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Lahana Turşusu ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Lahana Turşusu içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Lahana Turşusu içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde 21,06 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Lahana Turşusu yiyerek de alabiliyoruz. Lahana Turşusu içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Lahana Turşusu yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde ortalama 14,91 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Lahana Turşusu içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Lahana Turşusu içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Lahana Turşusu içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Lahana Turşusu içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde yaklaşık olarak 1,67 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Lahana Turşusu içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Lahana Turşusu içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Lahana Turşusu içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Lahana Turşusu yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde 0,82 g olarak bulunuyor.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Lahana Turşusu içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde yaklaşık olarak 0,33 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Lahana Turşusu tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Lahana Turşusu içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Lahana Turşusu içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Lahana Turşusu içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde 0,06 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Lahana Turşusu içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Lahana Turşusu içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Lahana Turşusu yiyeceği de var. Lahana Turşusu içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde yaklaşık olarak 92,89 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Lahana Turşusu içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Lahana Turşusu tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Lahana Turşusu içerisinde Protein bulunuyor. Lahana Turşusu içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Lahana Turşusu dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Lahana Turşusu içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Lahana Turşusu içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde de 0,58 g Protein bulunuyor.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Lahana Turşusu içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Lahana Turşusu ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde yaklaşık olarak 273,92 mg sodyum bulunuyor. Peki Lahana Turşusu içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Lahana Turşusu yiyerek sodyum almış olursunuz.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Lahana Turşusu içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Lahana Turşusu içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde yaklaşık olarak 3,25 iu A Vitamini bulunur. Lahana Turşusu tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Lahana Turşusu İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Lahana Turşusu içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Lahana Turşusu yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu içerisinde 12,59 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Lahana Turşusu içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Lahana Turşusu yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Lahana Turşusu içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Lahana Turşusu içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Lahana Turşusu içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Lahana Turşusu İçindeki Besinler

 • 1,67 Karbonhidrat
 • 0,58 Protein
 • 0,06 Yağ
 • 0,82 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 273,92 Sodyum
 • 92,89 Potasyum
 • 21,06 Kalsiyum
 • 3,25 A Vitamini
 • 12,59 C Vitamini
 • 1,67 Karbonhidrat

1 Kase (Orta) Lahana Turşusu İçindeki Besinler

 • 3,71 Karbonhidrat
 • 1,29 Protein
 • 0,12 Yağ
 • 1,83 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 608,71 Sodyum
 • 206,43 Potasyum
 • 46,8 Kalsiyum
 • 7,23 A Vitamini
 • 27,97 C Vitamini
 • 3,71 Karbonhidrat

1 Gram Lahana Turşusu İçindeki Besinler

 • 0,02 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 3,04 Sodyum
 • 1,03 Potasyum
 • 0,23 Kalsiyum
 • 0,04 A Vitamini
 • 0,14 C Vitamini
 • 0,02 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


LAHANA TURŞUSU İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0