Havuç (Pişmiş) Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİHavuç (Pişmiş) Kaç Kalori? Havuç (Pişmiş) Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Havuç (Pişmiş) Kaç Kalori? Havuç (Pişmiş) Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Havuç (Pişmiş) yemek zararlı mı? faydalı mı? Havuç (Pişmiş) kaç kalori? Havuç (Pişmiş) içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Havuç (Pişmiş) içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Havuç (Pişmiş) kaç kalori, Havuç (Pişmiş) yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Havuç (Pişmiş) gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Havuç (Pişmiş) ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Havuç (Pişmiş) ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Havuç (Pişmiş) içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde 45 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Havuç (Pişmiş) yiyerek de alabiliyoruz. Havuç (Pişmiş) içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Havuç (Pişmiş) yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde ortalama 52,5 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Havuç (Pişmiş) içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Havuç (Pişmiş) içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Havuç (Pişmiş) içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde yaklaşık olarak 12,33 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Havuç (Pişmiş) içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Havuç (Pişmiş) yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde 4,5 g olarak bulunuyor.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde yaklaşık olarak 0,51 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Havuç (Pişmiş) tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Havuç (Pişmiş) içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Havuç (Pişmiş) içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde 0,27 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Havuç (Pişmiş) içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Havuç (Pişmiş) yiyeceği de var. Havuç (Pişmiş) içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde yaklaşık olarak 352,5 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Havuç (Pişmiş) içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Havuç (Pişmiş) tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde Protein bulunuyor. Havuç (Pişmiş) içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Havuç (Pişmiş) dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Havuç (Pişmiş) içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Havuç (Pişmiş) içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde de 1,14 g Protein bulunuyor.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Havuç (Pişmiş) ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde yaklaşık olarak 87 mg sodyum bulunuyor. Peki Havuç (Pişmiş) içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Havuç (Pişmiş) yiyerek sodyum almış olursunuz.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Havuç (Pişmiş) içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Havuç (Pişmiş) içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde yaklaşık olarak 25549,5 iu A Vitamini bulunur. Havuç (Pişmiş) tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Havuç (Pişmiş) İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Havuç (Pişmiş) içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Havuç (Pişmiş) yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) içerisinde 5,4 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Havuç (Pişmiş) içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Havuç (Pişmiş) yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Havuç (Pişmiş) içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Havuç (Pişmiş) içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Havuç (Pişmiş) içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Havuç (Pişmiş) İçindeki Besinler

 • 12,33 Karbonhidrat
 • 1,14 Protein
 • 0,27 Yağ
 • 4,5 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 87 Sodyum
 • 352,5 Potasyum
 • 45 Kalsiyum
 • 25549,5 A Vitamini
 • 5,4 C Vitamini
 • 12,33 Karbonhidrat

1 Adet (Orta) Havuç (Pişmiş) İçindeki Besinler

 • 4,93 Karbonhidrat
 • 0,46 Protein
 • 0,11 Yağ
 • 1,8 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 34,8 Sodyum
 • 141 Potasyum
 • 18 Kalsiyum
 • 10219,8 A Vitamini
 • 2,16 C Vitamini
 • 4,93 Karbonhidrat

1 Gram Havuç (Pişmiş) İçindeki Besinler

 • 0,08 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,58 Sodyum
 • 2,35 Potasyum
 • 0,3 Kalsiyum
 • 170,33 A Vitamini
 • 0,04 C Vitamini
 • 0,08 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


HAVUÇ (PİŞMİŞ) İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0