Etli Ekmek Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİEtli Ekmek Kaç Kalori? Etli Ekmek Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Etli Ekmek Kaç Kalori? Etli Ekmek Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Etli Ekmek yemek zararlı mı? faydalı mı? Etli Ekmek kaç kalori? Etli Ekmek içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Etli Ekmek içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Etli Ekmek kaç kalori, Etli Ekmek yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Etli Ekmek gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Etli Ekmek ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Etli Ekmek ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Etli Ekmek içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Etli Ekmek içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde 30,87 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Etli Ekmek yiyerek de alabiliyoruz. Etli Ekmek içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Etli Ekmek yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde ortalama 277,32 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Etli Ekmek içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Etli Ekmek içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Etli Ekmek içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Etli Ekmek içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 31,07 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Etli Ekmek içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Etli Ekmek içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 35,41 mg kolesterol bulunmaktadır.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Etli Ekmek içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Etli Ekmek içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Etli Ekmek yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde 1,94 g olarak bulunuyor.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Etli Ekmek içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 2,27 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Etli Ekmek tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Etli Ekmek içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Etli Ekmek içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Etli Ekmek içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde 9,56 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Etli Ekmek içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Etli Ekmek içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Etli Ekmek yiyeceği de var. Etli Ekmek içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 373,68 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Etli Ekmek içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Etli Ekmek tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Etli Ekmek içerisinde Protein bulunuyor. Etli Ekmek içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Etli Ekmek dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Etli Ekmek içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Etli Ekmek içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde de 15,28 g Protein bulunuyor.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Etli Ekmek içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Etli Ekmek ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 91,59 mg sodyum bulunuyor. Peki Etli Ekmek içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Etli Ekmek yiyerek sodyum almış olursunuz.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Etli Ekmek içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Etli Ekmek içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde yaklaşık olarak 115,28 iu A Vitamini bulunur. Etli Ekmek tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Etli Ekmek İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Etli Ekmek içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Etli Ekmek yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek içerisinde 37,25 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Etli Ekmek içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Etli Ekmek yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Etli Ekmek içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Etli Ekmek içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Etli Ekmek içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Etli Ekmek İçindeki Besinler

 • 31,07 Karbonhidrat
 • 15,28 Protein
 • 9,56 Yağ
 • 1,94 Lif
 • 35,41 Kolesterol
 • 91,59 Sodyum
 • 373,68 Potasyum
 • 30,87 Kalsiyum
 • 115,28 A Vitamini
 • 37,25 C Vitamini
 • 31,07 Karbonhidrat

1 Gram Etli Ekmek İçindeki Besinler

 • 0,24 Karbonhidrat
 • 0,12 Protein
 • 0,07 Yağ
 • 0,01 Lif
 • 0,27 Kolesterol
 • 0,69 Sodyum
 • 2,83 Potasyum
 • 0,23 Kalsiyum
 • 0,87 A Vitamini
 • 0,28 C Vitamini
 • 0,24 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ETLİ EKMEK İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0