Etli Bulgurlu Dolma Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİEtli Bulgurlu Dolma Kaç Kalori? Etli Bulgurlu Dolma Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Etli Bulgurlu Dolma Kaç Kalori? Etli Bulgurlu Dolma Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Etli Bulgurlu Dolma yemek zararlı mı? faydalı mı? Etli Bulgurlu Dolma kaç kalori? Etli Bulgurlu Dolma içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Etli Bulgurlu Dolma içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Etli Bulgurlu Dolma kaç kalori, Etli Bulgurlu Dolma yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Etli Bulgurlu Dolma gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Etli Bulgurlu Dolma ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Etli Bulgurlu Dolma ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Etli Bulgurlu Dolma içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde 63,46 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Etli Bulgurlu Dolma yiyerek de alabiliyoruz. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Etli Bulgurlu Dolma yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde ortalama 220,97 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Etli Bulgurlu Dolma içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Etli Bulgurlu Dolma içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde yaklaşık olarak 21,69 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde yaklaşık olarak 21,71 mg kolesterol bulunmaktadır.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Etli Bulgurlu Dolma yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde 6,62 g olarak bulunuyor.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde yaklaşık olarak 3,53 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Etli Bulgurlu Dolma tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Etli Bulgurlu Dolma içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde 9,67 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Etli Bulgurlu Dolma yiyeceği de var. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde yaklaşık olarak 700,15 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Etli Bulgurlu Dolma tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Protein bulunuyor. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Etli Bulgurlu Dolma dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Etli Bulgurlu Dolma içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde de 10,97 g Protein bulunuyor.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Etli Bulgurlu Dolma ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde yaklaşık olarak 87,02 mg sodyum bulunuyor. Peki Etli Bulgurlu Dolma içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Etli Bulgurlu Dolma yiyerek sodyum almış olursunuz.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Etli Bulgurlu Dolma içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde yaklaşık olarak 170,88 iu A Vitamini bulunur. Etli Bulgurlu Dolma tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Etli Bulgurlu Dolma İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Etli Bulgurlu Dolma içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Etli Bulgurlu Dolma yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma içerisinde 33,93 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Etli Bulgurlu Dolma içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Etli Bulgurlu Dolma yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Etli Bulgurlu Dolma içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Etli Bulgurlu Dolma içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Etli Bulgurlu Dolma içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Etli Bulgurlu Dolma İçindeki Besinler

 • 21,69 Karbonhidrat
 • 10,97 Protein
 • 9,67 Yağ
 • 6,62 Lif
 • 21,71 Kolesterol
 • 87,02 Sodyum
 • 700,15 Potasyum
 • 63,46 Kalsiyum
 • 170,88 A Vitamini
 • 33,93 C Vitamini
 • 21,69 Karbonhidrat

1 Adet Etli Bulgurlu Dolma İçindeki Besinler

 • 21,69 Karbonhidrat
 • 10,97 Protein
 • 9,67 Yağ
 • 6,62 Lif
 • 21,71 Kolesterol
 • 87,02 Sodyum
 • 700,15 Potasyum
 • 63,46 Kalsiyum
 • 170,88 A Vitamini
 • 33,93 C Vitamini
 • 21,69 Karbonhidrat

1 Gram Etli Bulgurlu Dolma İçindeki Besinler

 • 0,07 Karbonhidrat
 • 0,04 Protein
 • 0,03 Yağ
 • 0,02 Lif
 • 0,07 Kolesterol
 • 0,3 Sodyum
 • 2,4 Potasyum
 • 0,22 Kalsiyum
 • 0,59 A Vitamini
 • 0,12 C Vitamini
 • 0,07 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ETLİ BULGURLU DOLMA İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0