Ekşileme Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİEkşileme Kaç Kalori? Ekşileme Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Ekşileme Kaç Kalori? Ekşileme Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Ekşileme yemek zararlı mı? faydalı mı? Ekşileme kaç kalori? Ekşileme içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Ekşileme içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Ekşileme kaç kalori, Ekşileme yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Ekşileme gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Ekşileme ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Ekşileme ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Ekşileme içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Ekşileme içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde 63,19 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Ekşileme yiyerek de alabiliyoruz. Ekşileme içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Ekşileme yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde ortalama 96,08 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Ekşileme içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Ekşileme içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Ekşileme içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Ekşileme içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde yaklaşık olarak 10,88 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Ekşileme içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Ekşileme içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Ekşileme içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Ekşileme yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde 9,01 g olarak bulunuyor.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Ekşileme içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde yaklaşık olarak 1,97 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Ekşileme tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Ekşileme içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Ekşileme içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Ekşileme içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde 3,72 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Ekşileme içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Ekşileme içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Ekşileme yiyeceği de var. Ekşileme içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde yaklaşık olarak 810,13 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Ekşileme içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Ekşileme tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Ekşileme içerisinde Protein bulunuyor. Ekşileme içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Ekşileme dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Ekşileme içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Ekşileme içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde de 4,28 g Protein bulunuyor.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Ekşileme içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Ekşileme ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde yaklaşık olarak 208,4 mg sodyum bulunuyor. Peki Ekşileme içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Ekşileme yiyerek sodyum almış olursunuz.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Ekşileme içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Ekşileme içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde yaklaşık olarak 132,02 iu A Vitamini bulunur. Ekşileme tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Ekşileme İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Ekşileme içerisinde C Vitamini bulunuyor. C Vitamini vücut sağlığımız için son derece önemli bir vitamindir. Özellikle bağışıklık sistemimizin güçlü olabilmesi adına bol miktarda C Vitamini tüketmemiz gerekiyor. Ekşileme yiyerek C Vitamini ihtiyacımızın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. 1 Porsiyon (Orta) Ekşileme içerisinde 81,55 mg miktarında C vitamini bulunmaktadır. C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirmesi dışında da faydaları büyüktür. Kronik hastalık riskini azaltır, yüksek tansiyonu yönetmeye yardımcı olur, kanda bulunan ürik asit seviyesini düşürür, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olur, cilt sağlığını iyileştirir, yaraları iyileştirir, cilt ve saç için de son derece önemlidir.

Peki miktar olarak Ekşileme içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Ekşileme yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Ekşileme içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Ekşileme içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Ekşileme içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Ekşileme İçindeki Besinler

 • 10,88 Karbonhidrat
 • 4,28 Protein
 • 3,72 Yağ
 • 9,01 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 208,4 Sodyum
 • 810,13 Potasyum
 • 63,19 Kalsiyum
 • 132,02 A Vitamini
 • 81,55 C Vitamini
 • 10,88 Karbonhidrat

1 Gram Ekşileme İçindeki Besinler

 • 0,03 Karbonhidrat
 • 0,01 Protein
 • 0,01 Yağ
 • 0,03 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 0,62 Sodyum
 • 2,42 Potasyum
 • 0,19 Kalsiyum
 • 0,39 A Vitamini
 • 0,24 C Vitamini
 • 0,03 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


EKŞİLEME İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0