Çimen Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİÇimen Kaç Kalori? Çimen Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Çimen Kaç Kalori? Çimen Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Çimen yemek zararlı mı? faydalı mı? Çimen kaç kalori? Çimen içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Çimen içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Çimen kaç kalori, Çimen yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Çimen gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Çimen ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Çimen ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Çimen içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Çimen içerisinde de var. 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde 9,7 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Çimen yiyerek de alabiliyoruz. Çimen içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Çimen yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde ortalama 4,08 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Çimen içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Çimen içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Çimen içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Çimen içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde yaklaşık olarak 0,34 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Çimen içerisinde hiç kolesterol yok. Kolesterol oranı 0.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Çimen içerisinde Lif bulunuyor. Günlük yaklaşık 25-30 gram arası tüketilmesi uygun olan lif 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde yaklaşık olarak 4.5 g olarak ölçümleniyor. Çimen içerisinde bulunan Lif'in en büyük faydalarından birisi bağırsakların hareketlerini düzenlemesidir. Bu sayede bağırsaklar dışkıyı çok daha rahat dışarı çıkarırlar. Çimen yediğimizde içerisindeki lif sayesinde düzenli tuvalete çıkarız ve bu da bizim zayıflamamız için önemli bir etken olabilir. Bunun dışında lifin diğer bir özelliği ise, kalp ve damar hastalarına iyi gelmesidir. Düzenli lif tüketenlerin tüketmeyenlere oranla damar tıkanıklığı gibi durumlardan daha uzak kaldığı belirtiliyor. Kolesterole de iyi gelen lif 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde 0,11 g olarak bulunuyor.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Çimen içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde yaklaşık olarak 0,69 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Çimen tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Çimen içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Çimen içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Çimen içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde 0,22 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Çimen içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Çimen içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Çimen yiyeceği de var. Çimen içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde yaklaşık olarak 13,8 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Çimen içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Çimen tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Çimen içerisinde Protein bulunuyor. Çimen içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Çimen dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Çimen içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Çimen içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde de 0,18 g Protein bulunuyor.

Çimen İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Çimen içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Çimen ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde yaklaşık olarak 1,5 mg sodyum bulunuyor. Peki Çimen içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Çimen yiyerek sodyum almış olursunuz.

Çimen İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Çimen içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Çimen içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (Orta) Çimen içerisinde yaklaşık olarak 1,27 iu A Vitamini bulunur. Çimen tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Çimen İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Çimen içerisinde hiç C Vitamini yok. C Vitamini oranı 0.

Peki miktar olarak Çimen içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Çimen yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Çimen içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Çimen içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Çimen içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (Orta) Çimen İçindeki Besinler

 • 0,34 Karbonhidrat
 • 0,18 Protein
 • 0,22 Yağ
 • 0,11 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 1,5 Sodyum
 • 13,8 Potasyum
 • 9,7 Kalsiyum
 • 1,27 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 0,34 Karbonhidrat

1 Gram Çimen İçindeki Besinler

 • 0,34 Karbonhidrat
 • 0,18 Protein
 • 0,22 Yağ
 • 0,11 Lif
 • 0 Kolesterol
 • 1,5 Sodyum
 • 13,8 Potasyum
 • 9,7 Kalsiyum
 • 1,27 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 0,34 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


ÇİMEN İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0