Ahtapot Kaç Kalori?


MİKTAR

BİRİMTOPLAM KALORİAhtapot Kaç Kalori? Ahtapot Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Ahtapot Kaç Kalori? Ahtapot Kilo Yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Faydalı mı?

Ahtapot yemek zararlı mı? faydalı mı? Ahtapot kaç kalori? Ahtapot içerisinde ne kadar protein, yağ ve lif var? Ahtapot içinde vitamin var mı? Kilo yapar mı? Şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Besin değeri ne kadar?

Ahtapot kaç kalori, Ahtapot yemek şişmanlatır mı? Zayıflatır mı? Ahtapot gıdasının içerisinde hangi maddeler var? Zararlı mı? Faydalı mı? Ne sıklıkla tüketmek ve nasıl yemek lazım? Ahtapot ile ilgili sıkça sorular soruların cevabını vermeden önce Ahtapot ile ilgili tüm besin değerlerini bilmek gerekiyor.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Kalsiyum Var?

Ahtapot içerisinde Kalsiyum bulunuyor. Özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum Ahtapot içerisinde de var. 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde 106 mg kalsiyum bulunuyor. Kalsiyumun kemik sağlığı ve kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Günlük ihtiyacımızda inek sütü, peynir ve yoğurttan bol miktarda alabildiğimiz kalsiyumu Ahtapot yiyerek de alabiliyoruz. Ahtapot içerisinde bulunan kalsiyum da kemiklerimiz için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıkta kemik sağlığımız için son derece önemli olan kalsiyumu tüketmemiz gerekmektedir. Bu sebeple Ahtapot yemek de kalsiyum almamız için önemli olacaktır.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Kalori Var?

1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde ortalama 164 kalori bulunuyor. Kalori nedir? Ne işe yarar? Ahtapot içerisinde bulunan kalori az mı çok mu? Faydalı mı zararlı mı? Gibi sorular günümüzde sıkça soruluyor. Ahtapot içesinde de belirli bir miktarda bulunan kalori, bizim enerji kaynağımızdır. Gün içerisinde yapacağımız tüm aktiviteler için enerjiye ihtiyaç duyarız. Ortalama 1 kilo verebilmek için yaklaşık olarak 7-8 bin kalori eksiye düşmemiz gerekmektedir. Ahtapot içerisinde bulunan kalori miktarıyla bunu dengelemek mümkün. Kalorisi fazla yiyecekleri az tüketmek her zaman bizim sağlığımız için önemli olacaktır.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Karbonhidrat Var?

Ahtapot içerisinde Karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların en büyük faydası vücutta enerji ve ısı ihtiyacını karşılıyor olması. 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak vücudumuza 4 kalori kazandırıyor. 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde yaklaşık olarak 4,4 g karbonhidrat bulunmaktadır.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Kolesterol Var?

Ahtapot içerisinde Kolestrol bulunuyor. Kolesterol kan içerisinde muma benzer bir yapıya sahip yağ türüdür. Ahtapot içerisinde de bulunan bu kolesterol genel olarak ikiye ayrılır. İyi huylu ve kötü huylu kolestrol olarak adlandırılırlar. Kötü huylu olan kolesterol kalp krizi ve beyin kanamasına yol açarken, iyi huyku kolesterol ise tam tersi işlev görür. Yani kötü huyku kolestrolde yaşanan durumu tersine çevirir. 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde yaklaşık olarak 96 mg kolesterol bulunmaktadır.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Lif Var?

Ahtapot içerisinde hiç lif yok. Lif oranı 0.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Demir Var?

Ahtapot içerisinde Demir bulunuyor. Demirin en önemli görevlerinden birisi oksijen taşımaktır. Kan içerisinde oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde yaklaşık olarak 9,5 demir vardır. Eğer vücutta demir oranı eksikse, yorgunluk, halsizlik, sürekli uyuma hissi, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar meydana gelir. Siz de Ahtapot tüketerek günlük Demir ihtiyacınızın belirli bir bölümünü buradan sağlayabilirsiniz. Eskiden de bildiğimiz gibi Demirin en çok olduğu besinlerden birisi Ispanaktır. Ahtapot içerisinde bulunan demir ile siz de yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve sürekli uyuma halini ortadan kaldırabilirsiniz.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Yağ Var?

Ahtapot içerisinde Yağ bulunuyor. Aslında bildiğimiz üzere Ahtapot içerisinde de karşılaştığımız bu yağlar, vücudumuz için enerji kaynağı. Vücudumuz birçok fiziksel aktivite için enerjiye ihtiyaç duyar. Tam da bu zamanlarda gerekli enerji için vücutlarımızda depolanan yağlar yakılır. 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde 2,1 g yağ bulunmakta. Vücut yapımız limitsiz yağ depolamaya müsaittir. Dolayısıyla çok yağ depolayıp, bu yağı yakacak gerekli aktivite ve egzersizlerde bulunmazsak kilo almamız ve şişmanlamamız kaçınılmaz oluyor. Ahtapot içerisinde ki yağ oranı da bu anlamda önemli.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Potasyum Var?

Ahtapot içerisinde Potasyum bunuluyor. Sabahtan akşama kadar aldığımız gıdalar içerisinde aslında günlük potasyum ihtiyacımızı çok rahat karşılıyoruz. Bu yiyeceklerin içerisinde Ahtapot yiyeceği de var. Ahtapot içerisinde de potasyum bulunuyor. 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde yaklaşık olarak 630 mg potasyum bulunuyor. Potasyumun en büyük faydalarından birisi kan basıncını dengeliyor olması. Bunun dışında yapılan araştırmalara göre potasyum tüketimi kemik kütlesinin yüksek olmasına da yardımcı oluyor. Ahtapot içerisinde de bulunan potasyum aynı zamanda böbrek taşlarına da iyi geliyor. Ahtapot tüketenler yani gerekli miktarda potasyum alanlarda böbrek taşı oranı, potasyumu eksik olanlara göre daha düşüktür. Diğer bir deyişle potasyum börek taşı oluşumunu engelliyor veya geciktiriyor.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Protein Var?

Ahtapot içerisinde Protein bulunuyor. Ahtapot içerisinde bulunan bu protein aslında canlıların temel yapı taşlarından birisidir. Hayatın devamlılığı için çok çok önemli olan Protein Ahtapot dışında et, süt, balık ve diğer hayvansal besinlerde bulunuyor. Ahtapot içerisinde bulunan proteinin fazla alınması da karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bu sebeple Ahtapot içerisinde bulunan Protein miktarını günlük dozunu kaçırmadan almamız lazım. Örneğin sporcuların kullandığı protein tozlarının faydası olduğu kadar zararlarının da olabileceği söz konusu. 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde de 30 g Protein bulunuyor.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar Sodyum Var?

Ahtapot içerisinde Sodyum bulunuyor. Aslında günlük hayatımızda sodyumu en çok tuz ile alıyoruz. Ancak Ahtapot ile de bir miktar sodyum alıyoruz. Belirtmek gerekirse 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde yaklaşık olarak 460 mg sodyum bulunuyor. Peki Ahtapot içerisinde de yer alan sodyum ne işe yarıyor? Sodyum kasların sinir ve fonksiyonlarının etkin çalışmasını sağlıyor. Sinir hücreleri arasındaki elektrokimyasal iletişim sodyum ile oluyor. Ayrıca sodyum, vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Siz de Ahtapot yiyerek sodyum almış olursunuz.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar A Vitamini Var?

Ahtapot içerinde A Vitamini bulunuyor. A Vitamini özellikle diş sağlığı, kemik yapısının güçlü ve dayanıklı olması ile cilt sağlığı için son derece önemlidir. Eğer vücutta A vitamini eksik kalırsa özellikle gözlerde başlayan bulanmalarla bu açığa verilir. Ahtapot içerisinde de A Vitamini bulunmaktadır. 1 Porsiyon (100gr) Ahtapot içerisinde yaklaşık olarak 300 iu A Vitamini bulunur. Ahtapot tüketerek siz de A Vitamini ihtiyacınızın bir bölümünü bu besinden karşılayabilirsiniz.

Ahtapot İçerisinde Ne Kadar C Vitamini Var?

Ahtapot içerisinde hiç C Vitamini yok. C Vitamini oranı 0.

Peki miktar olarak Ahtapot içerisindeki hangi maddeden ne kadar var? Mesela ne kadar Ahtapot yersek ne kadar kalori alıyoruz? Ne kadar vitamin alıyoruz? Ahtapot içerisinde ne kadar Karbonhidrat, Protein ve Yağ var? Ahtapot içerisinde vitamin var mı? Varsa hangi vitaminler var. İşte Ahtapot içerisindeki besinler ve miktarı...

1 Porsiyon (100gr) Ahtapot İçindeki Besinler

 • 4,4 Karbonhidrat
 • 30 Protein
 • 2,1 Yağ
 • 0 Lif
 • 96 Kolesterol
 • 460 Sodyum
 • 630 Potasyum
 • 106 Kalsiyum
 • 300 A Vitamini
 • 0 C Vitamini
 • 4,4 Karbonhidrat

DİĞEREN ÇOK BAKILAN BESİNLER

BESİN DEĞERLERİ


AHTAPOT İÇİNDEKİ BESİNLER

Karbonhidrat (g)
0
 
Protein (g)
0
 
Yağ (g)
0
 
Kolesterol (mg)
0
 
Sodyum (mg)
0
 
Potasyum (mg)
0
 
Kalsiyum (mg)
0
 
Vitamin A (iu)
0
 
Vitamin C (mg)
0
 
Demir (g)
0