İşte Bu Zamlar Cepleri Yakacak! Elektriğe Zam Geldi! 2022 Elektrik Zammı Ne Kadar?

İşte Bu Zamlar Cepleri Yakacak! Elektriğe Zam Geldi! 2022 Elektrik Zammı Ne Kadar?
YAYIN TARİHİ: 2.01.2022 20:17:00

Elektriğe ne kadar zam geldi? Yeni yılda elektrik zam oranları ne kadar oldu?

2022 yılı ile beraber bir çok zam geldi. 2022 ile beraber gelen zamlardan biri elektrik zamları oldu. Vatandaş elektrik zam oranının ne kadar olduğunu araştırırken detayları araştırıyor. Bununla beraber bir çok alanda zam gelirken, yeni senenin ilk zamları ise elektik, doğalgaz, köprü ücretleri ve akaryakıt fiyatlarına yansımıştır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), tarafından 1 Ocak 2022 tarihi ile beraber yılın ilk zam oranı Resmi Gazete'de yayımlanarak 2022 yeni elektrik zam oranları duyurusu yapılmıştır.

2022 ELEKTRİK ZAMMI NE KADAR OLDU?

2022'nin ilk gününde bir çok alanda zamlar geldi. Bu zam oranları yakından araştırılırken elektriğe gelen zamlardan dolayı, EPDK tarafından yapılan yazılı açıklamada tüm detaylar paylaşıldı.

"Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen yasa kapsamında kademeli tarife uygulamasına geçildiği belirtilerek, "Kademeli tarifenin hedefi dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmaktır. Bilindiği üzere pandemi koşulları sebebi ile hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar sonucunda enerji maliyetlerinde de çok büyük artışlar meydana gelmiştir.


Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında; 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye enerji sektörü de bu süreçte, küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliği ile bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır. Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yarısını, doğal gazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021’de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur." açıklaması yapılmıştır.

MESKEN ABONELELİKLERİNE NE KADAR ZAM GELDİ?

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklama kapsamında, enerji piyasalarının sürdürülebilirliği açısından, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale gelen bir düzenleme yapıldığı belirtilen açıklamaya göre, "Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWh’e kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWh’ın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır." ifadeleri yer aldı.

Yapılan yeni fiyatlandırmayla beraber, elektrikte güvence bedelinde sanayi ve ticaret aboneleri için kilovatsaat başı birim bedeli 129,6 lira olarak belirlenirken, mesken için ise kilovatsaat başı birim bedeli 45,6 lira olarak belirlenmiştir.

Yapılan düzenleme ile beraber güvence bedelinde sanayi ve ticarethane için kilovatsaat başı birim bedeli 129,6 lira olarak belirlenmiştir. Bu düzenleme mesken için 45,6 lira olarak belirlenirken, şehit aileleri ve muharip gaziler için 22,8 lira, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğer abone grubu için 61,5 lira olarak belirlenmiştir.​

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER