İstanbul İl Sağlık Müdürü'nden Önemli Uyarı! Vatandaşa Çağrıda Bulundu ve 15- 20 Gün Çok ...

İstanbul İl Sağlık Müdürü'nden Önemli Uyarı! Vatandaşa Çağrıda Bulundu ve 15- 20 Gün Çok ...
YAYIN TARİHİ: 1.04.2021 18:35:00

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, koronavirüs salgın sürecinin seyri konusunda önemli açıklamalarında bulundu. İstanbul'daki vaka sayıları ve durumu hakkında önemli değerlendirmelerde bulunarak 15- 20 günlük sürenin önemine değindi

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, koronavirüs vaka sayılarının artması üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Memişoğlu, Koronavirüs sürecini değerlendirerek, İstanbul'da koronavirüs ile mücadele de geçen bir yılı değerlendirdi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, tarafından yapılan açıklamalarda artan vaka sayıları ile beraber, yeni tip koronavirüs salgınında şu anda üçüncü pikin yaşandığını ifade ederek, geçen kasım ayındaki gibi büyük bir dalganın olmaması için özellikle 15-20 günlük süreçte herkesin çok hassas olmasını bekledikleri açıklamasında bulundu.

SAĞLIK ALTYAPISININ İYİ OLMASI...

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, koronavirüs salgın sürecinn seyri konusunda bilim dünyasının da kamuoyunun da ancak yakın öngörüler yapabildiği açıklamasında bulundu. Açıklamasında, son 15-20 yıllık sürede sağlıkta yaşanan dönüşümün etkisiyle beraber ciddi bir sağlık altyapısının olduğunu ifade ederek, bu sayede de sürecin daha rahat yönetilebildiğine vurgu yaptı.

Memişoğlu, "Esasında kasım ayındaki dalga, hem yatış hem yoğun bakım anlamında ciddi bir dalgaydı. Ama hem İstanbul, hem Türkiye gerçekten sağlık altyapısının kuvvetinin iyi olması sayesinde Avrupa'nın bazı gelişmiş ülkelerinde olan hastaların tedavi edilemez olma durumunu hiç yaşamadı" açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Memişoğlu, Türkiye'de yaşanmaya devam eden koronavirüs dalga şiddetinin Avrupa'da ve dünyada yaşanandan az olmadığını ifade ederek, bu süreçte sağlık çalışanlarının insanların tedavisi için canla başla mücadele ettiğine vurgu yaptı. Bu kapsamda yoğun bakımlarda hastaların yaşadığı zorlukları topluma anlatmaya çalıştıklarını da ifade etti.

"İNSANLAR UYUM GÖSTERİRSE BU SÜREÇ DAHA DA KISALABİLİR"

Memişoğlu, şu süreçte hastaneye yatışların, kasım ayındaki yoğun bakım yatış oranlarına göre daha az olduğunu belirtti. Memişoğlu şu anda hala koronavirüs testi pozitif çıkanların oranının arttığına değinerek açıklamalarına devam etti.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, salgının geçen yılın mart-nisan ile kasım aylarındaki seyrine bakıp analiz yaptıklarını ifade ederek, "Bu analiz neticesinde de bunun birkaç hafta daha yükseleceğini, ondan sonra düşüşe geçeceğini öngörüyoruz. Tabii bu yükselmenin şiddeti ve süresi insanların uyumuna da bağlı. Bu çok önemli bir şey. En geç nisanın ortasından itibaren vaka sayılarındaki artışın düşeceğini öngörüyoruz ama bu kasımdaki ve marttaki simülasyonumuzun karşılığındaki öngörümüz. İnsanlar uyum gösterirse bu süreç daha da kısalabilir." açıklamasında bulundu.


"15- 20 GÜNDE ÇOK HASSAS OLMASINI BEKLİYORUZ"

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türk toplumunun sağlık sistemiyle ekonomik gücüyle salgınla mücadelede dünyaya örnek olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti; "Emin olun dünyanın salgınla mücadele eden en iyi ülkelerinden bir tanesiyiz. İstanbul'da sadece son 1 senede 6 bin 30 yatak ilave edildi, 8 tane hastane açıldı. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki yönetimimiz, devletimiz sağlıkla ilgili hiç bize 'yok' dedirtmediler. Onun için bu konuda gerçekten toplum da bu uyumu gösterdiği sürece salgınla mücadelede başarısız olma şansımız yok. Tek tedirginliğimiz çok fazla hastanın hastaneye gelip yoğun bakımlarda kalması ve hayatlarını kaybetmesi. Şu anda kesinlikle üçüncü piki yaşıyoruz. Kasımda pozitif oranlarımız şu andakinden yaklaşık 7-8 puan yukardaydı ve yatışlarımız da şu andakinin yaklaşık iki katıydı. Trend halen daha yükselmeye devam ediyor. Onun için insanların, kasımdaki gibi gerçekten çok büyük bir dalga yaşamamamız için özellikle bu 15-20 günde çok hassas olmasını bekliyoruz. Esasen olağanüstü bir durumla karşı karşıyayız. Sağlık çalışanları da çok çaba, efor harcıyor. Emin olun aşılama çalışmaları da daha yüksek seviyeye ulaştıktan sonra yaz aylarına, haziran ayına çok rahat gireceğimizi öngörüyoruz. Toplumun ve sağlık çalışanlarının çabasının karşılığını inşallah alacağız." açıklamasında bulundu.

"İSTANBUL OLARAK GÜNDE 80-90 BİN BANDINDA AŞI YAPILIYOR"

Prof. Dr. Memişoğlu aşılama çalışmalarına da değinerek, aşılamada şu anda 60 yaş üzerindeki vatandaşların aşılamalarının yapıldığını belirtti. İl Sağlık Müdürü Memişoğlu, "65 yaş üzerindeki insanlarımızı zaten yapmıştık. Yaklaşık yüzde 80 oranında o insanların aşılamalarının ikinci dozlarını da bitirme aşamasındayız. Aşı tedariki sağlandığı sürece devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Açıklamalarına devam eden Memişoğlu, İstanbul'da günde 80-90 bin bandında aşı yapılan zamanlar olduğunu belirterek, "İstanbul olarak günde 300 bin aşıyı yapabilecek kapasitemiz de var. Bu minimum. Zorladığımız zaman bunun çok daha üst seviyesine çıkabiliriz. Her hastanede yapılabilir aşılarımız. Özel, kamu ayrımı yapılmadan bütün hastanelerimize randevu sayısına göre de aşı planlamalarımızı günlük, hatta anlık yapabilir haldeyiz. Aynı zamanda aile sağlığı merkezimizde de aşılarımız yapılıyor. Her yerde ekiplerimizi göndererek yaşlılarımızı aşılamaya çalıştık. Onların uyumu için de ben de teşekkür ediyorum çünkü yüzde 80'in üzerinde inanılmaz bir aşı oranı oluştu. Bu aşamadan sonra da inşallah aşıyla biliyorsunuz BioNTech de gelmeye başlayacak, öyle olunca da daha rahat bir aşı süreci yaşayacağız gibi gözüküyor." ifadelerini kullandı.

"10- 15 GÜN SONRA FAYDA SAĞLIYOR"

Prof. Dr. Memişoğlu aşıların koruyuculuğunun yapıldığı anda hemen oluşmadığına dikkati çekerek şunları ifade etti: "Özellikle Çin aşısında yaklaşık 28. günde ikinci dozu yapıyoruz, ondan bir 10-15 gün sonra artık koruyuculuk anlamında fayda sağlıyor. Bunun bilinmesini istiyorum. İnsanların aşının ikinci dozundan sonra 10. güne kadar yine de dikkatli olmasını öneriyorum. (BioNTech aşıları) Şu anda bu aşılar taşıma kaplarıyla zaten belli bir süreçte etkin halde tutulabiliyorlar. Onun için de altyapıyla bunu hem uygulayabilir hale hem de koruyabilir hale gelmiş olduk. Hangi yerde nasıl yapacağımız konusunda Bakanlığımız bir çalışma yapacak, ona göre bir dağıtım planlaması yapacağız. Hem aşı altyapımız hem dağıtım sistemiz hem de uygulama alanlarımız şu andaki hem inaktif dediğimiz Çin aşısında hem mRNA dediğimiz BioNTech aşısında her türlü dağıtımı ve altyapımız hazır halde. O aşılarımızı da ulaştıracağız insanlarımıza. Bu tercihen olacak büyük ihtimalle. Tercihen olması da belli gruplara tanımlama yapılacak. Birkaç hafta içinde de inşallah daha çok miktarda aşıyla toplumumuzu çok daha aşılı hale getirmiş olacağız." açıklamasında bulundu.

"BU KONULARDA BİLİM İNSANLARININ BİLE ÖNGÖRÜLERİNİ YANILTAN SALGINLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Prof. Dr. Memişoğlu, Salgından en çok kurtulmak isteyenlerin sağlık çalışanları olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı, "Öngörüm, eğer tedbirlere uyarsak, biraz daha aşılamayı artırırsak, nisanın ikinci yarısından itibaren düşüşlerimiz olacağını, mayıs, haziranın biraz daha rahat geçeceğini, virüsün mutasyon ve aşılama oranına bağlı olarak da yazı daha rahat yaşayacağımızı öngörüyoruz. İnşallah bizim öngörülerimiz doğru çıkar. Bu konularda bilim insanlarının bile öngörülerini yanıltan bir salgınla karşı karşıyayız." açıklamasında bulundu.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER